TYP: a1

Podmorski tunel między Tallinem a Helsinkami

środa, 11 stycznia 2023
Z mediów/PAP

Powstanie podmorski tunel kolejowy między fińskimi Helsinkami a stolicą Estonii, Tallinem. Tunel o długości ok. 100 km podprowadzony zostanie pod Zatoką Fińską i pod Morzem Bałtyckim.

Budowa tunelu kosztować będzie ok. 15-20 miliardów euro, a sama konstrukcja będzie najdłuższym podmorskim tunelem kolejowym na świecie.

Projekt jest prowadzony przez FinEst Bay Area Development – spółkę, której, ciekawostka, współzałożycielem jest Peter Vesterbacka, twórca gry Angry Birds.

Tunel ma zintegrować Finlandię ze standardową europejską siecią kolejową, wprowadzaną do krajów bałtyckich dzięki projektowi Rail Baltica. Projekt zakłada budowę ok. 870-kilometrowej linii kolejowej o rozstawie 1435 milimetrów, która połączy Estonię, Łotwę i Litwę z Polską, a tym samym z europejską siecią kolejową. Do tej pory na terenie krajów bałtyckich dominuje rozstaw 1520 milimetrów, a w Finlandii 1524 milimetrów. Co oznacza, że tunel kolejowy może nie tylko stworzyć obszar metropolitalny między dwoma miastami, ale także zaoferować ważne połączenie między krajami nordyckimi a Europą Środkową.

Z Helsinek do Tallina można dostać się drogą morską, obsługiwaną przez promy i szybkie statki pasażerskie. Podróż trwa od dwóch do trzech godzin, ale ruch jest bardzo duży (Zatokę Fińską pokonuje rocznie 8 milionów ludzi) i wciąż rośnie – do 2030 ma wynieść nawet 30 milionów. Nowy tunel obsłuży rosnącą liczbę pasażerów i skróci podróż do 30 minut.

Budowa tunelu Helsinki-Tallin została zainicjowana w ramach fińsko-estońskiego projektu FinEst Link, który jest częściowo finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt jest prowadzony przez Radę Regionalną Helsinki-Uusimaa we współpracy z miastami Helsinki i Tallin, okręgiem Harju, Fińską Agencją Transportu (FTA) oraz estońskim ministerstwem gospodarki i komunikacji.

 

 

Tagi: tunel, kolej, Zatoka Fińska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 April

W Bremerhaven przekazano Amerykanom żaglowiec "Horst Vessel", obecnie "Eagle".
wtorek, 16 kwietnia 1946
W Spiliby urodził się sir John Franklin, żeglarz, podróżnik polarny i odkrywca. Głównym celem jego wypraw było poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego, zajmował się badaniem północnych wybrzeży Kanady. Zmarł (1847 r.) z wycieńczenia w czasie wyprawy p
niedziela, 16 kwietnia 1786