TYP: a1

Platforma Petrobaltic wróciła na morze

poniedziałek, 21 października 2019
Janusz Przyborowski

Platforma Petrobaltic należąca do LOTOS Petrobaltic S. A. po trwającej 5 lat przebudowie powróciła na morze.

[t][/t] [s]Fot. Janusz Przyborowski[/s]

Wybudowana w latach 1979/80 w stoczni Verlome w Holandii jako platforma wiertnicza do roku 2014 wywierciła kilkadziesiąt otworów poszukiwawczych, wydobywczych i zatłaczających na wodach Bałtyku. Po trwającej pięć lat trudnej przebudowie opuściła Gdańską Stocznię Remontową i 18.10.2019 została ustawiona na złożu B8 gdzie po pracach rozruchowych będzie centrum produkcyjnym na złożu B8.

Sama operacja pozycjonowania platformy była skomplikowana, gdyż ze względu na stojącą Platformę LOTOS Petrobaltic wymagała dużej precyzji. Niektóre elementy na rufach platform są w odległości kilkunastu centymetrów od siebie.

[t][/t] [s]Fot. Janusz Przyborowski[/s]

[t][/t] [s]Fot. Krzysztof Wieczorek[/s]

[t][/t] [s]Fot. Gracjan Bolka[/s]

 

Tagi: platforma, Petrobaltic
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 September

Na "Nord V" z San Francisco w samotny rejs dookoła świata wyruszył Andrzej Urbańczyk z zamiarem opłynięcia trasy w czasie 100 dni. Złe warunki meteorologiczne uniemożliwiły realizację zamiaru i rejs został przerwany.
czwartek, 21 września 1989
W odległości około 600 Mm od Azorów zatonął czteromasztowy bark "Pamir" (zbudowany w Hamburgu w 1905 r. z przeznaczeniem do przewozu towarów na trasę australijską i południowo-amerykańską); zginęło 80 młodych marynarzy.
sobota, 21 września 1957
Urodził się Marc Pajot, jeden z najsłynniejszych francuskich żeglarzy regatowych.
poniedziałek, 21 września 1953