TYP: a1

Plama ropopochodnej substancji na Bałtyku

środa, 22 kwietnia 2020
Z mediów

Wielką plamę substancji ropopochodnej wykryto na Baltyku. Od wczoraj trwa akcja ratownicza, według Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR zagrożenie zostało zneutralizowane. Nie jest znane źródło wycieku.

 

Plama miała 34 km długości i 1,3 km rozpiętości, znajdowała się ok. 36 km od Jastarni, a wykryła ją dzięki zdjęciom satelitarnym Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego. Agencja zawiadomiła SAR w Gdyni, ten wysłał na miejsce statek ratowniczy Kapitan Point. Potwierdzono, że to substancja ropopochodna, ale w mniejszym stężeniu, które nie zagraża środowisku w znaczący sposób. Część substancji samoistnie rozproszyło morze, pozostałości neutralizowano za pomocą nieszkodliwych dla środowiska środków chemicznych. Dziś (środa, 22 kwietnia) ratownicy przeszukiwali ponownie obszar z uwzględnieniem przemieszczania się rozlewu.

Tagi: Bałtyk, plama, SAR
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 October

Odbyło się wodowanie pierwszego polskiej konstrukcji jachtu pełnomorskiego Konik Morski nazwanego "Eksperyment"; konstruktor Lech Tumiłowicz; jego późniejsza wersja to "Opty" Leonida Teligi, słynnego z rejsu dookoła świata.
poniedziałek, 25 października 1937