TYP: a1

Ogromne pożary na Maderze

czwartek, 11 sierpnia 2016
Z mediów/MF
Cztery tysiące strażaków walczy z ogromnym pożarem trawiącym portugalską Maderę. Ewakuowano już tysiąc osób w tym wielu turystów. Trzy osoby zginęły, jedną uznaje się za zaginioną, u kilkuset osób stwierdzono mniej groźne oparzenia i podtrucie dymem stwierdzono u 300 osób.Według BBC, z domów i hoteli ewakuowano już tysiąc osób, w tym wypoczywających na wyspie turystów, głównie Niemców i Brytyjczyków. Ogień, który dotarł do Funchal, strawił już kilka budynków, w tym pięciogwiazdkowy Choupana Hills Hotel. Ewakuowano szpital, centrum handlowe oraz mieszkańców kilku podmiejskich osiedli. Z powodu silnego zadymienia zakłócone jest funkcjonowanie lotniska.

Akcję ratunkową utrudnia to, że od kilku dni pożary lasów szaleją również w kontynentalnej Portugalii, angażując służby ratownicze. Ogień zniszczył domy, sprawił, że przez wiele godzin zamknięte były główne autostrady i zmusił mieszkańców kilku miejscowości do ewakuacji. W środę w prawie całej północnej części kraju obowiązywało najwyższe zagrożenie pożarowe.

Premier Portugalii Antonio Costa ogłosił, że nie wyklucza skierowania prośby o pomoc do innych krajów europejskich oraz Rosji, jeżeli do 15 sierpnia nie uda opanować się sytuacji.
Tagi: pożar, Madera, Portugalia, Funchal
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 May

Odszedł na wieczną wachtę niezwykle zasłużony instruktor ZHP hm. Jan Sauer, bosman, oficer a od 1972 kapitan żaglowca s/y Zawisza Czarny
piątek, 8 maja 2020
W Cannes zwodowano katamaran "Club Med", który następnie pod dowództwem Granta Daltona wygrał regaty The Races.
poniedziałek, 8 maja 2000
Giovanni Soldini na "Fila" wygrywa 4 edycję regat Around Alone jako pierwszy nie Francuz.
piątek, 8 maja 1998