TYP: a1

Odkryto nową populację płetwali. Zdradził je śpiew

środa, 23 czerwca 2021
Z mediów/ National Geographic

Płetwale błękitne, te piękne i majestatyczne morskie stworzenia niestety bardzo ucierpiały z powodu ludzkiej aktywności na morzach i oceanach. Znaleźć je teraz jest niezwykle trudno, zwłaszcza że są samotnikami. Jakież było więc zdziwienie australijskich naukowców, kiedy napotkali nie jednego płetwala, ale całą populację!

 

Do odkrycia doszło na Oceania Indyjskim zupełnie przypadkowo. A to wszystko dzięki  Organizacji Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych (CTBTO), organizacji monitorującej międzynarodowe testy bomb jądrowych. Od prawie 20 lat organizacja do wykrywania fal dźwiękowych potencjalnych testów bombowych zaawansowanych podwodnych mikrofonów, a nagrania udostępnia naukowcom różnych dziedzin do badań. Takie też badania robił zespół z australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii. Podczas badań natrafiono na bardzo silny sygnał, który okazał się być...pieśnią wielorybów. Po analizie okazało się, że to nawoływanie charakterystyczne dla wielorybów karłowatych, ale nienależące do żadnej znanej grupy.

Nie wiadomo, ile wielorybów jest w odnalezionej grupie, ale jak twierdzą naukowcy, sporo – da się to oszacować po ogromnej liczbie wezwań słyszalnych na nagraniu. 

Płetwale karłowate są najmniejsze z rodziny płetwali błękitnych – przeciętnie mają ok. 10 metrów długości a ich waga waha się między 4-5 t, choć zdarzają się i takie, które ważą kilkanaście ton.  Do tej pory zaobserwowano cztery populacje płetwali karłowatych, żyjących w północnym Pacyfiku, północnej części Atlantyku i morzach półkuli południowej. Co ciekawe, przedstawiciele każdej populacji przemieszczają się tylko na własnym terytorium. Jeśli obserwacje Australijczyków się potwierdzą, nowa populacja będzie  piątą znaną grupą karłowatych płetwali błękitnych.

Tagi: płetwal błękitny, odkrycie
TYP: a3
0 0
Komentarze