TYP: a1

Ocean vs. Internet, ostatnie starcie

czwartek, 26 lipca 2018
Monika Frenkiel

To już przesądzone – czeka nas Armageddon. Matka Natura znalazła sposób, żeby załatwić nas na cacy. Albo Neptun wk…, no, zirytował się, że nieustannie coś jeździ mu po głowie. Jednym słowem – oceany odłączą nam internety…

To nie żart, tylko bardzo poważne odkrycie słynnych amerykańskich naukowców. Jak wiadomo, w morzach i oceanach umieszcza się kable światłowodowe, centra przetwarzania baz danych i inna infrastrukturę. Mądrale z z uniwersytetów w Wisconsin i Oregonie wykazali, że wzrastający poziom wód morskich może…zagrozić zanurzonej w wodzie infrastrukturze internetowej (np. kable, pod wpływem wzrostu ciśnienia mas wody mogą tracić zdolność do prawidłowego przewodzenia). I stanie się to nie w dalekiej, bliżej niesprecyzowanej przyszłości, a w ciągu najbliższych 50 lat. A więc, o zgrozo, już nasze dzieci i wnuki będą być może musiały się obyć bez fejsbunia, instagrama czy innego medium, za pomocą ludzkość będzie się dzielić śmiesznymi filmami o kotach.

 

Najbardziej zagrożone przez rosnący poziom wody są urządzenia gwarantujące łączność miastom takim, jak Nowy Jork, Miami i Seattle, ale efekty globalnego ocieplenia będą odczuwane mniej lub bardziej przez użytkowników Internetu na całym świecie, np. przy komunikacji międzykontynentalnej.

 

Pytanie, oczywiście, brzmi, jak zapobiec katastrofie. Mamy radę – zostawcie te internety i chodźcie na żagle…

Tagi: internet, ocieplenie, ciśnienie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 June

Zginął na morzu Kpt. Tadeusz Rożniewski.
wtorek, 14 czerwca 2005
W Rotterdamie odbywa się chrzest s/y "Łódka Bols".
sobota, 14 czerwca 2003
Z Gdańska wyrusza w rejs dookoła świata "Antica" Jerzego Wąsowicza.
niedziela, 14 czerwca 1998
Z portu Falmouth wyszedł w rejs mały kecz "Suahili" z Robinem Knox-Johnstonem na pokładzie; powrócił do tego samego portu 22.04.1969 r.; trasa rejsu wiodła dookoła świata z okrążeniem trzech przylądków: Horn, Leeuwin i Dobrej Nadziei.
piątek, 14 czerwca 1968