TYP: a1

Nowe terytoria Rzeczpospolitej nazwane

piątek, 25 września 2020
Z mediów/MGMiŻŚ

Pamiętacie konkurs na nazwy nowych wysp na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim? 23 września Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ogłosiło wyniki konkursu, w którym wzięło udział 21 tys. 912 osób.

Wszystkich, którzy rzucali żartobliwe propozycje nazw na naszym profilu fejsbukowym musimy zmartwić – ministerstwo, instytucja rządowa, nie ma poczucia humoru i nie będzie żadnych heheszek. Wyspa na Zalewie Wiślanym będzie się nazywała Estyjska a te dwie na Szczecińskim – Brysna (wyspa północna)  i Śmięcka (południowa).

Na nazwę wyspa Estyjska zagłosowały 9984 osoby, zaraz za nią na podium znalazły się nazwy Bursztynowa (8391 głosów) i Rukwiel (1853 głosy). 
Na nazwę Brysna padło 9693 głosów, na kolejnych miejscach znalazły się propozycje wyspa Wielecka (5279 głosów) i Zabawa (2439 głosów). Na nazwę Śmięcka  zagłosowało 8735 osób, a na drugim i trzecim miejscu wylądowały nazwy: Wyraj (5988 głosów) oraz Przygoda (2575 głosów).

Nazwa „Estyjska” nawiązuje do dawnej średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego” „Brysna” ma być połączeniem słów „bryza” i „sny” a „Śmięcka” pochodzi od nazwy uroczyska i nieistniejącej obecnie wsi położonej w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim. 

Teraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się z wnioskiem, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nadało zwycięskie nazwy nowopowstającym terytoriom – jak to dumnie brzmi - Rzeczypospolitej.
Autorzy zwycięskich propozycji otrzymają pamiątkowe grawertony.
Wyspy powstają w ramach inwestycji morskich, jakimi są przekop Mierzei Wiślanej oraz pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra. Pierwszy etap konkursu odbył się w sierpniu i zakładał nadsyłanie propozycji, spośród których komisja konkursowa wyłoniła w sumie 15 nazw. Te z kolei poddano ogólnopolskiemu głosowaniu internetowemu. Głosowanie zakończyło się w niedzielę 20 września.

Tagi: wyspy, Zalew Szczeciński, Zalew Wiślany
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 September

Jarosław Kaczorowski na "Allianz PL" uzyskuje kwalifikacje do regat Mini Transat.
wtorek, 26 września 2006
Urodził się Wojciech Kaliski, znany polski żeglarz morski, kapitan katamarana "Almatur II" i trimarana "Insgraf".
środa, 26 września 1956
Do Plymouth, po ponad dwuletniej podróży powraca "Golden Hind" (portugalski statek o nazwie "Pelikan", przebudowany w Plymouth i wcielony do floty Royal Navy), okręt Sir Francisa Drake'a.
poniedziałek, 26 września 1580