TYP: a1

Nowe terytoria Rzeczpospolitej nazwane

piątek, 25 września 2020
Z mediów/MGMiŻŚ

Pamiętacie konkurs na nazwy nowych wysp na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim? 23 września Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ogłosiło wyniki konkursu, w którym wzięło udział 21 tys. 912 osób.

Wszystkich, którzy rzucali żartobliwe propozycje nazw na naszym profilu fejsbukowym musimy zmartwić – ministerstwo, instytucja rządowa, nie ma poczucia humoru i nie będzie żadnych heheszek. Wyspa na Zalewie Wiślanym będzie się nazywała Estyjska a te dwie na Szczecińskim – Brysna (wyspa północna)  i Śmięcka (południowa).

Na nazwę wyspa Estyjska zagłosowały 9984 osoby, zaraz za nią na podium znalazły się nazwy Bursztynowa (8391 głosów) i Rukwiel (1853 głosy). 
Na nazwę Brysna padło 9693 głosów, na kolejnych miejscach znalazły się propozycje wyspa Wielecka (5279 głosów) i Zabawa (2439 głosów). Na nazwę Śmięcka  zagłosowało 8735 osób, a na drugim i trzecim miejscu wylądowały nazwy: Wyraj (5988 głosów) oraz Przygoda (2575 głosów).

Nazwa „Estyjska” nawiązuje do dawnej średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego” „Brysna” ma być połączeniem słów „bryza” i „sny” a „Śmięcka” pochodzi od nazwy uroczyska i nieistniejącej obecnie wsi położonej w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim. 

Teraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się z wnioskiem, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nadało zwycięskie nazwy nowopowstającym terytoriom – jak to dumnie brzmi - Rzeczypospolitej.
Autorzy zwycięskich propozycji otrzymają pamiątkowe grawertony.
Wyspy powstają w ramach inwestycji morskich, jakimi są przekop Mierzei Wiślanej oraz pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra. Pierwszy etap konkursu odbył się w sierpniu i zakładał nadsyłanie propozycji, spośród których komisja konkursowa wyłoniła w sumie 15 nazw. Te z kolei poddano ogólnopolskiemu głosowaniu internetowemu. Głosowanie zakończyło się w niedzielę 20 września.

Tagi: wyspy, Zalew Szczeciński, Zalew Wiślany
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 May

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850