TYP: a1

Niszczyciel min zderzył się z kontenerowcem

wtorek, 27 października 2020
Z mediów

W porcie w Pireusie doszło dziś do wypadku. Niszczyciel min Kallisto (M63) należący do greckiej marynarki wojennej zderzył się z kontenerowcem Maersk Launceston.

 

Do zdarzenia doszło około godziny 7:30 rano. Pływający pod portugalską banderą kontenerowiec o pojemności 4500 TUE uderzył w rufę okrętu odcinając ją. Ciężko uszkodzony okręt zaczął nabierać wody, jednak portowe holowniki szybko przystąpiły do akcji ratunkowej. Dwóch marynarzy znajdujących się na pokładzie okrętu doznało niegroźnych obrażeń.

 

Trwa ustalanie przyczyn kolizji. Greckie władze tymczasowo zakazały kontenerowcowi opuszczania portu.

Kallisto to dawny brytyjski HMS Berkeley typu Hunt. Przyjęty do służby w 1988 roku okręt został w 2001 r. sprzedany Grecji razem z bliźniaczym HMS Bicester, który otrzymał nazwę Europa.

 

Tagi: HS Kallisto, wypadek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 May

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850