TYP: a1

Największy żaglowiec świata ruszy w pierwszy rejs w 2021 roku

piątek, 6 listopada 2020
Z mediów/Żaglowce.info

Miał nazywać się Flying Clipper i wejść do służby w 2018 roku. Różne komplikacje spowodowały jednak opóźnienia i zmiany właściciela. Ostatecznie jednak największy żaglowiec świata, w którego budowie mieli udział i Polacy wejdzie do służby w 2021 roku jako Golden Horizon. 


Jednostka powstała na zlecenie firmy Star Clippers założonej przez  Szweda Mikaela Kraffta, którego firma oferuje rejsy wycieczkowe na pokładach trzech żaglowców: Star Flyer, Star Clipper i Royal Clipper. Flying Clipper, jak brzmiała jego pierwsza nazwa, zaprojektowany został w Gdańsku przez Zygmunta Chorenia, najsłynniejszego polskiego projektanta żaglowców i jego ekipę. Zbudowano go w  chorwackiej stoczni Brodosplit. Jednostka jest imponująca - ma 162,22 metry długości i 18,5 metra szerokości a na 5 masztach nosi żagle o całkowitej powierzchni 6347 metrów kwadratowych. 


Do służby Flying Clipper miał wejść w 2018 roku. Nie udało się dotrzymać terminu budowy, co spowodowało rozmaite przepychanki między zamawiającym a stocznią, zakończone w sądzie arbitrażowym.  Chorwaci próbowali w tym czasie znaleźć innego nabywcę, zmieniając też nazwę jednostki na Bodosplit 483. I wygląda na to, że sytuacja się unormowała, bo zarządzanie żaglowcem przekazano  firmie Tradewind Voyages UK Ltd z siedzibą w Londynie. Właścicielem żaglowca został DIV Group – chorwacka grupa kapitałowa zrzeszająca 55 firm z różnych branż, wśród których jest też stocznia, w której powstał statek. A sam statek po raz kolejny zmienił nazwę - na Golden Horizon. 
Golden Horizon już w przyszłym roku ma ruszyć w regularne rejsy – pierwszy rejs wycieczkowy ma się odbyć w maju 2021 roku. Statek na początku  ma pływać dookoła Wielkiej Brytanii, a jego portem bazowym będzie Harwich.. W czerwcu przewidziano rejs do Arktyki, w lipcu żaglowiec ma przypłynąć na Bałtyk,  w sierpniu popłynie do Norwegii. We wrześniu Golden Horizon planuje ruszyć na Morze Śródziemne a później w rejs dookoła świata przez Ocean Indyjski i Pacyfik. Trasy, jak twierdzi operator, dobierane są tak, aby jak najlepiej wykorzystać wiatry i jak najrzadziej korzystać z silnika. 

Jeśli kogoś interesują ceny i wycieczki na Golden Horizon - zapraszamy na stronę armatora
 

 

Tagi: Golden Horizon, Flying Clipper, Zygmunt Choreń
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 July

Zmarł Zbigniew Milewski, konstruktor jachtów, m.in. takich jak Ametyst, King's Ametyst, Topaz, Beryl, Zośka, Miś. Autor znaczącej książki "Projektowanie i budowa jachtów żaglowych"
piątek, 29 lipca 2005
Powróciła do Gdańska s/y "Panorama", jacht klubu AZS we Wrocławiu, kończąc tym samym trwający 11 miesięcy rejs Orvaldi Antarctica; w czasie rejsu odwiedzono porty Brazylii, Urugwaju, Argentyny, Chile, Peru, Ekwadoru, fiordy Patagonii, Galapagos, Wyspy
piątek, 29 lipca 2005
Ze Szczecina wypłynął s/y "Śmiały" pod Kapitanem Bolesławem Kowalskim w rejs do Ameryki Południowej z bogato rozbudowanym programem badawczym
czwartek, 29 lipca 1965
W hamburskiej stoczni zwodowano czteromasztowy bark "Pamir"; statek był przeznaczony dla niemieckiego armatora Fryderyka Laeisza do obsługi linii południowoamerykańskiej
sobota, 29 lipca 1905