TYP: a1

Na Wyspach Kanaryjskich wybuchł wulkan Tenguia

niedziela, 19 września 2021
Z mediów/Onet

W niedzielę, 19 września na wyspie La Palma wybuchł wulkan położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Trwa ewakuacja ludności.

 

Na kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy grzbietu Cumbre Vieja. Zarejestrowano 130 intensywnych wstrząsów. Instytut Wulkanologiczny Wysp Kanaryjskich poinformował na krótko przed wybuchem wulkanu Tenguia, że na wyspie odnotowano wstrząs o magnitudzie 4,2. Największy od rozpoczęła się aktywność sejsmiczna w regionie, czyli od około tygodnia.

Zalecono ewakuację ludności - w pierwszej kolejności dotyczy to osób o ograniczonej mobilności z zagrożonych gmin. Szacunkowo ewakuacja może objąć ponad 1000 osób z kilku gmin. Zamknięto też leśne szlaki i trasy turystyczne oraz odwołano wydarzenia kulturalne. Kontrolowane są drogi, wiele z nich częściowo zamknięto dla ruchu.

Od 10 września na wyspie odnotowano ponad 25 tys. wstrząsów sejsmicznych. Ciśnienie zbierającej się pod powierzchnią magmy w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja spowodowało podniesienie się tej części wyspy o 15 cm.

Wulkan Teneguia ostatni raz wybuchł w 1971 r. Wzrost jego aktywności sejsmicznej odnotowuje się od 2017 r.

 

Tagi: Wyspy Kanaryjskie, Tenguia, wulkan
TYP: a3
0 0
Komentarze