TYP: a1

Na rosyjskim poligonie mogła wybuchnąć rakieta z napędem jądrowym

poniedziałek, 12 sierpnia 2019
Z mediów/PAP

Rosja zamknęła na miesiąc dla żeglugi część Morza Białego. Władze portu w Archangielsku poinformowały, że zamknięto Zatokę Dwińską. To konsekwencja wybuchu, do jakiego doszło 8 sierpnia  na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji. Jak pisze agencja Reuters, do wybuchu mogło dojść podczas testowaniu pocisku z napędem jądrowym.

Według Reutersa mogła być to rakieta, która w Rosji znana jest jako 9М730 Buriewiestnik, w klasyfikacji NATO oznaczona jako SSC-X-9 Skyfall. Zasięg tego pocisku manewrującego Putin określił jako "nieograniczony". Jeffrey Lewis, ekspert Instytutu Studiów Międzynarodowych Middlebury w USA, ocenił w oparciu o zdjęcia satelitarne i inne dane, że do wypadku doszło podczas testowania pocisku z napędem jądrowym. Lewis dodał, że w okolicach wybuchu u wybrzeży Morza Białego tego samego dnia zidentyfikowano okręt "Sieriebrianka", przeznaczony do transportowania płynnych odpadów radioaktywnych.

Radio Swoboda poinformowało, że u sześciu osób rannych w wybuchu stwierdzono objawy skażenia promieniowaniem. Poszkodowani zostali przetransportowani do państwowego szpitala imienia Burnaziana w Moskwie, specjalizującego się w leczeniu chorób popromiennych. Niedługo po wybuchu lokalne władze poinformowały o zarejestrowaniu "krótkotrwałego" wzrostu promieniowania, ale już w piątek władze miasta Siewierodwińsk wycofały informację w tej sprawie bez dodatkowych wyjaśnień.

Rosyjskie ministerstwo obrony zapewniło, że w wyniku eksplozji do atmosfery nie przedostały się żadne szkodliwe substancje i poinformowało, że promieniowanie jest w normie. Z kolei organizacja Greenpeace, powołując się na dane rosyjskiego ministerstwa do spraw sytuacji nadzwyczajnych, podała, że w Siewierodwińsku poziom promieniowania 20-krotnie przekroczył normę.

Państwowa agencja energii atomowej Rosatom poinformowała w sobotę, że do wybuchu silnika rakietowego, wskutek którego zginęło pięciu jej pracowników, doszło podczas testów na platformie morskiej, a przyczyną zdarzenia był "zbieg okoliczności" - po zakończeniu testu zapaliło się paliwo rakiety oraz nastąpiła detonacja. Rosyjska redakcja BBC wyjaśniała w czwartek, że na terytorium administracyjnego okręgu Nienoksa znajduje się państwowy centralny morski poligon doświadczalny marynarki wojennej Rosji, na którym testowane są wszystkie rodzaje rakiet, jakimi dysponują rosyjskie okręty.

Tagi: wybuch, rakieta
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 August

Zmarł wybitny żeglarz regatowy Roman Szadziewski; największe sukcesy sportowe odnosił w klasie "Latający Holender"
niedziela, 18 sierpnia 2002
Zakończenie w Melbourne wokółziemskiego rejsu non-stop niepełnosprawnego Vinny Lauwersa na jachcie "Vision Quest"
piątek, 18 sierpnia 2000
Wyruszył w pierwszy powojenny samotny rejs Bolesław Kowalski na "Sawie"; po 5 dniach żeglugi i przebyciu około 500 mil jacht powrócił do Gdyni
niedziela, 18 sierpnia 1963
Na jachcie "Stormway" zakończył okołoziemski rejs Alfred Petersen, przebywający trasę z Nowego Jorku, poprzez Kanał Panamski, Markizy, Cieśninę Torresa, Morze Czerwone do portu wyjścia
poniedziałek, 18 sierpnia 1952
W Poznaniu powstaje Yacht Klub Poznański, który później zmienił nazwę na Jacht Klub Wielkopolski
piątek, 18 sierpnia 1933