TYP: a1

Na Bali stan wyjątkowy z powodu...śmieci

wtorek, 9 stycznia 2018
Z mediów/MF

Słyszeliście o rajskich plażach Bali? No cóż, okazuje się, że zamieniają się one…w śmietniska. Problem jest na tyle poważny, że władze wyspy ogłosiły stan wyjątkowy.

 

Indonezja zajmuje drugie po Chinach miejsce na świecie w rankingu na najbardziej zanieczyszczoną strefę przybrzeżną, a tutejsza rzeka Tarum jest uważana za najbardziej skażoną na Ziemi. Szacuje się, że kilkadziesiąt mln ton odpadków (w tym 8 mln ton plastiku) przedostaje się stąd rocznie do mórz i oceanów. Państwo to produkuje rocznie ogromne ilości śmieci – ok. 400 kg na osobę (dla porównania – w Polsce jedna osoba w ciągu 12 miesięcy produkuje ok. 315 kg nieczystości). Indonezja słabo też sobie radzi z usuwaniem odpadów. Hotelarze wyrzucają je na plaże, żeby zaoszczędzić, mieszkańcy nie bardzo przywiązują uwagę do tego, gdzie i jak się ich pozbyć. W efekcie najpopularniejsze plaże zmieniły się w wysypiska, a olbrzymia ilość odpadów ilości zagraża bezpieczeństwu mieszkańców i turystów.

Sytuacja zrobiła się tak zła, że rząd w Dżakarcie ogłosił stan wyjątkowy, bowiem odpady zagrażają życiu mieszkańców, turystów i zwierząt. Aby nieco zmniejszyć problem, zorganizowano akcję sprzątania wybrzeży. Ok 700 pracowników zostało wysłanych na plaże Jimbaranu, Kuty i Seminyak, z których usunięto blisko 100 ton śmieci. Rocznie na cel oczyszczania wybrzeża ma być przeznaczane miliard dolarów.
 

Tagi: Bali, śmieci, zanieczyszczenie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959