TYP: a1

Na Bali stan wyjątkowy z powodu...śmieci

wtorek, 9 stycznia 2018
Z mediów/MF

Słyszeliście o rajskich plażach Bali? No cóż, okazuje się, że zamieniają się one…w śmietniska. Problem jest na tyle poważny, że władze wyspy ogłosiły stan wyjątkowy.

 

Indonezja zajmuje drugie po Chinach miejsce na świecie w rankingu na najbardziej zanieczyszczoną strefę przybrzeżną, a tutejsza rzeka Tarum jest uważana za najbardziej skażoną na Ziemi. Szacuje się, że kilkadziesiąt mln ton odpadków (w tym 8 mln ton plastiku) przedostaje się stąd rocznie do mórz i oceanów. Państwo to produkuje rocznie ogromne ilości śmieci – ok. 400 kg na osobę (dla porównania – w Polsce jedna osoba w ciągu 12 miesięcy produkuje ok. 315 kg nieczystości). Indonezja słabo też sobie radzi z usuwaniem odpadów. Hotelarze wyrzucają je na plaże, żeby zaoszczędzić, mieszkańcy nie bardzo przywiązują uwagę do tego, gdzie i jak się ich pozbyć. W efekcie najpopularniejsze plaże zmieniły się w wysypiska, a olbrzymia ilość odpadów ilości zagraża bezpieczeństwu mieszkańców i turystów.

Sytuacja zrobiła się tak zła, że rząd w Dżakarcie ogłosił stan wyjątkowy, bowiem odpady zagrażają życiu mieszkańców, turystów i zwierząt. Aby nieco zmniejszyć problem, zorganizowano akcję sprzątania wybrzeży. Ok 700 pracowników zostało wysłanych na plaże Jimbaranu, Kuty i Seminyak, z których usunięto blisko 100 ton śmieci. Rocznie na cel oczyszczania wybrzeża ma być przeznaczane miliard dolarów.
 

Tagi: Bali, śmieci, zanieczyszczenie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 August

Z basenu jachtowego w Gdyni wyszła w rejs przebudowana szalupa statkowa "Chatka Puchatków", na której Jerzy Tarasiewicz i Janusz Misiewicz przepłynęli Altantyk (rejs zakończyli na Martynice 02.04.1959 r.)
piątek, 8 sierpnia 1958
Rozpoczął powojenną działalność Oddział Morski Yacht Klubu Polski; pracowali w nim m.in. Henryk Proszowski, Mieczysław Przewłocki, a na jego czele stanął kontradmirał Włodzimierz Steyer
środa, 8 sierpnia 1945
Na 35. milowej trasie odbyły się II regaty o Puchar Ameryki. Wśród startujących był także zwycięzca I regat, ale tym razem zajął 4. miejsce. W regatach zwyciężył amerykański "Magic"; puchar pozostał w Ameryce
poniedziałek, 8 sierpnia 1870