TYP: a1

Marynarka Wojenna wydobędzie zwłoki znalezione we wraku Gustloffa

piątek, 21 czerwca 2019
Z mediów

W poniedziałek Marynarka Wojenna ma wypłynąć po zwłoki znalezione we wraku statku „Wilhelm Gustloff” – poinformował prokurator rejonowy w Lęborku. Nie wiadomo jednak, czy tego dnia szczątki zostaną wydobyte – zależy to od pogody.

Przypominamy - 6 czerwca 2019 r. pracownicy „Baltictech”, którzy legalnie wykonywali dokumentację stanu wraku statku „Wilhelm Gustloff” natrafili na ciało nurka. O znalezisku powiadomili policję i prokuraturę. Miejsce oznakowali bojką. Prokuratura Rejonowa w Lęborku wszczęła śledztwo w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci nieznanej osoby.

Trwają spekulacje, czyje ciało odkryli nurkowie. Według pracowników „Baltictech”, stan szczątków wskazuje na to, że pozostaje ono w tym miejscu od kilku lat. Prokurator poinformował, że po wydobyciu ciała planowane są jego oględziny, następnie zlecona zostanie sekcja zwłok i pobrany zostanie materiał do badań DNA. Jak zaznaczył, „na tę chwilę są to zwłoki nieznanej osoby”. W przekazie medialnym pojawiła się natomiast informacja, że może to być ciało zaginionego pod koniec lipca 2012 r. nurka z Poznania Roberta Szlechta. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że oficjalnie Poznaniak miał wówczas nurkować na pobliskim tankowcu Terra. Tak w śledztwie zeznawały osoby, które schodziły z nim pod wodę, choć bliscy nurka twierdzili, że przygotowywał się on do nurkowania na „Gustloffie”.

Sprawa ma jeszcze jeden aspekt. Dzień wcześniej, przed nurkami z „Baltictech”, na ciało nurka natknęli się francuscy żołnierze z jednostki FS Pegase, która przebywała w tym rejonie ze względu na udział we wspólnych działaniach z polską marynarką. Jednak ich nurkowanie było nielegalne  (w 1994 roku Polska uznała wrak za mogiłę wojenną, w związku z czym zakazane jest nurkowanie na wraku i w promieniu 500 metrów od niego). Francuzi powiadomili służby i odpłynęli na miejsce ćwiczeń. Centrum Operacji Morskich Marynarki Wojennej skontaktowało się z francuską jednostką, prosząc o wyjaśnienie w sprawie nielegalnego nurkowania w pobliżu wraku. Strona francuska poinformowała, że nie wiedziała o zakazie nurkowania w tym rejonie, a upomniana przez polską marynarkę wojenną zaprzestała tego działania. Jak podawał RMF, w niewiedzę Francuzów nie wierzą eksperci. Twierdzą oni, że wiedza o tym, że wrak Wilhelm Gustloff jest mogiłą wojenną jest wiedzą powszechną, w dodatku zatopiony statek jest zaznaczony na czerwono na wszystkich mapach nawigacyjnych.

Stanowisko w sprawie zajęło także Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Resort zapowiedział, że zwróci się do ambasady Francji, prosząc o wyjaśnienia w sprawie nielegalnego nurkowania w pobliżu wraku Wilhelm Gustloff.

 

Tagi: Wilhelm Gustloff
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 June

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852