TYP: a1

Kusznierewicz i Życki wicemistrzami Europy w klasie Star

czwartek, 19 sierpnia 2010
Weronika Morys
StarMateusz Kusznierewicz (YKP Warszawa) i Dominik Życki (Spójnia Warszawa) zajęli drugie miejsce w Żeglarskich Mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie Star. Jest to pierwszy w historii polskiego żeglarstwa medal mistrzostw Europy w tej klasie. W regatach brało udział 130 załóg z 27 krajów. We włoskim Viareggio rozegrano 6 wyścigów, które trwały po 2,5 godziny. Zwycięzcami zostali Niemcy Johannes Polgar i Markus Koy.

Klasa star jest uznawana za jedną z najtrudniejszych w żeglarstwie, gdyż jachty te wymagają sprawnej fizycznie załogi oraz precyzyjnego trymu. Obecnie w Polsce jest 6 Starów biorących udział w regatach klasowych. Najbardziej aktywnymi załogami sportowymi są zespoły: Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki, Arkadiusz Wierzbicki i Piotr Zawistowski oraz Maciej Grabowski i Łukasz Lesiński.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932