TYP: a1

Kultowe pismo o morzu wraca

wtorek, 2 lipca 2019
Monika Frenkiel

„Morze.org” kontynuuje tradycje „Morza”, kultowego czasopisma o tematyce marynistycznej, które ukazywało się – z przerwami – od 1924 do 2000 roku. W czerwcu 2019 roku ukazał się pierwszy numer reaktywowanego czasopisma.

„Morze” poruszało tematykę związaną z żeglugą, historią żeglugi, okrętownictwem, przemysłem stoczniowym, gospodarką morską, szkutnictwem, jachtingiem i kulturą morską oraz dziedzinami pokrewnymi. Tę sama tematykę będzie poruszać „Morze.org” – także bezpośrednio nawiązując do konstrukcji swojego pierwowzoru. W nowym „Morzu” znajdziemy więc znane i lubiane działy, takie jak Sprawy Dziwne i Ciekawe, Archiwum Neptuna, Nowinki w płetwach. Do dawnego „Morza” będzie także nawiązywać nowe czasopismo oryginalną szatą graficzną.

Zespół reakcyjny czasopisma to ludzie w różny sposób związani z morzem. Do tej pory swoje doświadczenia wykorzystywali tworząc Tawernę Skipperów, jeden z najpopularniejszych w Polsce portali internetowych dla żeglarzy i marynarzy. Do współpracy zaprosili znanych żeglarzy (m. in. Krzysztofa Baranowskiego czy Andrzeja Lepiarczyka), ale także ludzi morza, kapitanów, oficerów i marynarzy, nurków i shipspotterów. – Część z nas pamięta dawne „Morze” i to, jak czekaliśmy na kolejne numery – mówi Marcin Buś, redaktor naczelny czasopisma. – Od dawna marzyliśmy, żeby reaktywować to kultowe wydawnictwo. Nie chcieliśmy jednak robić kalki z przeszłości, zależało nam też na formie bardziej nowoczesnej, choć utrzymanej w oldscholoowej konwencji. Dlatego zadbaliśmy o interesującą formę graficzną, także przy pomocy rysowniczek, między innymi bardzo lubianej przez odbiorców Tawerny Magdy Kufel. Jako wzór wybraliśmy numery „Morza” z lat 60.-70, z najciekawszego, naszym zdaniem, okresu.

A co znalazło się w pierwszym numerze „Morze.org”? Trochę historii, m. in. opowieść o słynnej ucieczce ORP Orzeł. Trochę aktualności, między innymi obszerny materiał na temat okołoziemskiego rejsu Joanny Pajkowskiej. Morski peryskop zwrócił się w stronę Mierzei Wiślanej i słynnego przekopu. Są biologiczne i geograficzne ciekawostki, relacje z rejsów, morskie opowieści, ciekawe zdjęcia rozmaitych morskich jednostek a nawet fragment powieści sensacyjnej – oczywiście związanej z morzem. Tematyka pierwszego numeru jest w sporej części polska, bowiem twórcom kwartalnika zależy na podkreślaniu związków Polski z morzem i promowaniu polskiej obecności na morzach. 

 

Morze będzie kwartalnikiem. Kupić je można w salonach sieci Empik oraz za pomocą strony internetowej https://morze.org/

Tagi: kwartalnik, czasopismo, Morze.org
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972