TYP: a1

Koreańscy rybacy zatrzymani przez Rosjan

środa, 2 października 2019
Anna Ciężadło

Rosyjska Straż Graniczna (FSB) zatrzymała 64 rybaków z Korei Północnej. Pływając na czterech kutrach, dokonywali oni nielegalnych połowów na terenie Morza Japońskiego, w pobliżu Primorye - w rejonie, który Rosjanie uważają za swoją wyłączną strefę ekonomiczną.

W trakcie zatrzymania funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa otworzyli ogień w kierunku jednego z koreańskich kutrów. Zdaniem Rosjan, jednostka nie zatrzymała się mimo wezwań FSB, zaś ostrzał miał wywołać pożar w maszynowni, skutkiem czego pięciu obywateli Korei Północnej odniosło obrażenia. Rannym zapewniono pomoc medyczną. Rosyjskie służby skonfiskowały też ładunek, na który składało się ponad 600 kg krabów, trzy rekiny oraz 6 ton kalmarów.

Jest to czwarty incydent z udziałem północnokoreańskich rybaków i rosyjskiej Służby Bezpieczeństwa w ciągu ostatnich tygodni. Wskutek powtarzających się od połowy września interwencji FSB zatrzymano już kilkuset obywateli Korei Północnej. W trakcie zatrzymań śmierć poniósł jeden Koreańczyk i jeden Rosjanin.

Tagi: Rosja, Korea Płn, FSB, zatrzymanie, Morze Japońskie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940