TYP: a1

Koreańscy rybacy zatrzymani przez Rosjan

środa, 2 października 2019
Anna Ciężadło

Rosyjska Straż Graniczna (FSB) zatrzymała 64 rybaków z Korei Północnej. Pływając na czterech kutrach, dokonywali oni nielegalnych połowów na terenie Morza Japońskiego, w pobliżu Primorye - w rejonie, który Rosjanie uważają za swoją wyłączną strefę ekonomiczną.

W trakcie zatrzymania funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa otworzyli ogień w kierunku jednego z koreańskich kutrów. Zdaniem Rosjan, jednostka nie zatrzymała się mimo wezwań FSB, zaś ostrzał miał wywołać pożar w maszynowni, skutkiem czego pięciu obywateli Korei Północnej odniosło obrażenia. Rannym zapewniono pomoc medyczną. Rosyjskie służby skonfiskowały też ładunek, na który składało się ponad 600 kg krabów, trzy rekiny oraz 6 ton kalmarów.

Jest to czwarty incydent z udziałem północnokoreańskich rybaków i rosyjskiej Służby Bezpieczeństwa w ciągu ostatnich tygodni. Wskutek powtarzających się od połowy września interwencji FSB zatrzymano już kilkuset obywateli Korei Północnej. W trakcie zatrzymań śmierć poniósł jeden Koreańczyk i jeden Rosjanin.

Tagi: Rosja, Korea Płn, FSB, zatrzymanie, Morze Japońskie
TYP: a3
0 0
Komentarze