TYP: a1

Koreańscy rybacy zatrzymani przez Rosjan

środa, 2 października 2019
Anna Ciężadło

Rosyjska Straż Graniczna (FSB) zatrzymała 64 rybaków z Korei Północnej. Pływając na czterech kutrach, dokonywali oni nielegalnych połowów na terenie Morza Japońskiego, w pobliżu Primorye - w rejonie, który Rosjanie uważają za swoją wyłączną strefę ekonomiczną.

W trakcie zatrzymania funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa otworzyli ogień w kierunku jednego z koreańskich kutrów. Zdaniem Rosjan, jednostka nie zatrzymała się mimo wezwań FSB, zaś ostrzał miał wywołać pożar w maszynowni, skutkiem czego pięciu obywateli Korei Północnej odniosło obrażenia. Rannym zapewniono pomoc medyczną. Rosyjskie służby skonfiskowały też ładunek, na który składało się ponad 600 kg krabów, trzy rekiny oraz 6 ton kalmarów.

Jest to czwarty incydent z udziałem północnokoreańskich rybaków i rosyjskiej Służby Bezpieczeństwa w ciągu ostatnich tygodni. Wskutek powtarzających się od połowy września interwencji FSB zatrzymano już kilkuset obywateli Korei Północnej. W trakcie zatrzymań śmierć poniósł jeden Koreańczyk i jeden Rosjanin.

Tagi: Rosja, Korea Płn, FSB, zatrzymanie, Morze Japońskie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 October

Z Southampton w rejs dookoła świata ze wschodu na zachód wystartował Chay Blyth na "British Steel"; po 292. dniach rejsu i opłynięciu Przylądka Horn ze wschodu na zachód, Blyth 6 sierpnia 1971 roku powrócił do Anglii.
wtorek, 20 października 1970
Odbyło się pierwsze po II wojnie zebranie Ligi Morskiej.
piątek, 20 października 1944
Zwodowano jacht "Farys" dla Erwina Webera, pierwszego polskiego żeglarza samotnika.
niedziela, 20 października 1935