TYP: a1

Katar czyli wyspa za karę

środa, 11 kwietnia 2018
Z mediów

Katar już niedługo może zostać…wyspą. To efekt inwestycji robionej przez Arabię Saudyjską. Inwestycja zakłada przede wszystkim wybudowanie kanału wzdłuż granicy między oboma krajami.

[t][/t] [s]Fot. CC BY-SA 2.0, Wikipedia[/s]

Kanał ma mieć 60 km długości oraz 200 metrów szerokości. Nad jego brzegami powstaną porty, hotele i turystyczna infrastruktura. Koszt inwestycji to ok. 750 milionów dolarów, a środki pochodzą od saudyjskich i emirackich prywatnych inwestorów. Nad kanałem ma powstać także jednostka wojskowa.

To ostatnie jest szczególnie ważne, bowiem planowana inwestycja powstaje nie tylko po to, aby podnieść przychody z turystyki.  Kanał sprawi, że Katar, położony na półwyspie, straci jedyne połączenie z lądem. Dla sąsiadów, czyli Arabii Saudyjskiej czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich to sposób na to, aby skłonić Katar do politycznych ustępstw.

Przypomnijmy - Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Bahrain zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem w czerwcu zeszłego roku, zarzucając mu wspieranie terroryzmu i zbyt bliskie relacje z Iranem. 

Tagi: Katar, wyspa, kanał
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 April

Na mecie regat III etapu The BOC Challenge Around Alone jako pierwszy zameldował się Christophe Auguin na jachcie "Groupe Sceta".
wtorek, 23 kwietnia 1991
W stoczni w Goeteborgu zwodowany zostaje pierwszy jacht klasy "Folkboat"; do 1977 r. wykonano na całym świecie 5000 jednostek tej klasy.
czwartek, 23 kwietnia 1942