TYP: a1

Katamaran Plastiki dotarł do Sydney

poniedziałek, 26 lipca 2010
Paulina Wilk

katamaran plastiki

26 lipca dotarł do portu docelowego w Sydney katamaran ekspedycyjny o nazwie Plastiki zbudowany niemal wyłącznie z butelek PET. Przepłynął on niemal 15 tys. km ze Stanów Zjednoczonych, by zwrócić uwagę na problem plastikowych odpadów.


Plastiki, mierzący 20 metrów zbudowany jest z 12,5 tysiąca odzyskanych plastikowych butelek. Ponadto, aby podkreślić cel misji, jacht wyposażono m.in. w panele słoneczne, siłownie wiatrowe i inne urządzenia, które w ekologiczny sposób zapewniają energię elektryczną. Sama budowa katamaranu zajęła cztery lata. Załoga, złożona z sześciu członków wypłynęła z San Francisco 30 marca. Podczas rejsu, trwającego niemal 130 dni zatrzymywali się na Kiribati, Nowej Kaledonii i Samoa Zachodnim.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia był spadkobierca najbardziej znanej rodziny bankowców, David de Rothschilda, założyciela organizacji Adventure Ecology. To on sfinansował budowę jachtu w Kalifornii i koszty wyprawy do Australii. De Rothschild znany jest z pasji do ekologii. Według jego założeń wyprawa miała pokazać w jak ciekawy sposób można wykorzystywać wyrzucane na co dzień odpadki, a także zwrócić uwagę ludzi na gigantyczne ilości śmieci wyrzucane wprost do oceanów. David de Rothschild uczestniczył również w rejsie jako członek załogi.

Katamaran Plastiki przez miesiąc będzie wystawiony w muzeum morskim w Sydney.

katamaran plastikikatamaran plastiki
fot.flickr.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 June

W regatach Rolex Transatlantic Challenge wygrywa "Mari Cha IV".
środa, 1 czerwca 2005
Na starcie regat AZAB 83 stanął Jerzy Rakowicz na jachcie "Alices Mirror"; zajął 2 miejsce na mecie w Falmouth, a pierwsze w swojej klasie.
środa, 1 czerwca 1983
W Gdańsku odbył się chrzest "Pogorii".
niedziela, 1 czerwca 1980
Start do III Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy; tym razem wystartowało 35 zawodników. Regaty wygrał Geoffrey Williams na "Sir Thomas Lipton".
sobota, 1 czerwca 1968
Na małym jachcie "Tinkerbelle" Robert Manry rozpoczął samotny rejs z Falmouth w Stanach Zjednoczonych do Falmouth w Anglii.
wtorek, 1 czerwca 1965
Rozpoczęcie rejsu s/y "Amethyst" ze Stanleyem Jabłońskim przez Atlantyk.
sobota, 1 czerwca 1963
W Auckland kończy się rejs Erwina Webera na s/y "Farys", pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza.
środa, 1 czerwca 1938
Na "New Bedford" z portu Chatham rozpoczęli przeprawę przez Atlantyk Thomas Crapo wraz z żoną; 22 lipca wylądowali w Newlyn w Wielkiej Brytanii.
piątek, 1 czerwca 1877