TYP: a1

Katamaran Plastiki dotarł do Sydney

poniedziałek, 26 lipca 2010
Paulina Wilk

katamaran plastiki

26 lipca dotarł do portu docelowego w Sydney katamaran ekspedycyjny o nazwie Plastiki zbudowany niemal wyłącznie z butelek PET. Przepłynął on niemal 15 tys. km ze Stanów Zjednoczonych, by zwrócić uwagę na problem plastikowych odpadów.


Plastiki, mierzący 20 metrów zbudowany jest z 12,5 tysiąca odzyskanych plastikowych butelek. Ponadto, aby podkreślić cel misji, jacht wyposażono m.in. w panele słoneczne, siłownie wiatrowe i inne urządzenia, które w ekologiczny sposób zapewniają energię elektryczną. Sama budowa katamaranu zajęła cztery lata. Załoga, złożona z sześciu członków wypłynęła z San Francisco 30 marca. Podczas rejsu, trwającego niemal 130 dni zatrzymywali się na Kiribati, Nowej Kaledonii i Samoa Zachodnim.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia był spadkobierca najbardziej znanej rodziny bankowców, David de Rothschilda, założyciela organizacji Adventure Ecology. To on sfinansował budowę jachtu w Kalifornii i koszty wyprawy do Australii. De Rothschild znany jest z pasji do ekologii. Według jego założeń wyprawa miała pokazać w jak ciekawy sposób można wykorzystywać wyrzucane na co dzień odpadki, a także zwrócić uwagę ludzi na gigantyczne ilości śmieci wyrzucane wprost do oceanów. David de Rothschild uczestniczył również w rejsie jako członek załogi.

Katamaran Plastiki przez miesiąc będzie wystawiony w muzeum morskim w Sydney.

katamaran plastikikatamaran plastiki
fot.flickr.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871