TYP: a1

Kapitan Costa Concordia skazany na 16 lat więzienia

poniedziałek, 15 maja 2017
Z mediów/MF

Francesco Schettino, kapitan wycieczkowca „Costa Concordia” został prawomocnie skazany na 16 lat więzienia za spowodowanie katastrofy, w której zginęły 32 osoby.  Skazany zgłosił się do więzienia.

[t][/t] [s]Fot. Rvongher / Wikimedia Commons[/s]

Wypadek statku Costa Concordia miał miejsce 13 stycznia 2012 roku. Wycieczkowiec z ponad czterema tysiącami pasażerów na pokładzie płynął po Morzu Śródziemnym. Podczas rejsu, kapitan Francesco Schettino zdecydował się podpłynąć do jednej z wysp w Toskanii, aby pokazać swoim znajomym przybrzeżne skały. Ponieważ statek był zbyt blisko wyspy, maszyna wpadła na skały, a w dnie wycieczkowca powstała ogromna dziura. Statek szybko zaczął nabierać wody i tonąć.

Kapitan statku nie chciał zgłaszać incydentu, dlatego też na początku podał straży przybrzeżnej jedynie informacji o awarii prądu na statku. Kiedy już doszło do ewakuacji pasażerów, była ona prowadzona chaotycznie i rozpoczęła się zbyt późno a sam Francesco Schettino, ewakuował się jako jeden z pierwszych. W wypadku zginęły 32 osoby, a ponad 60 doznało obrażeń.

Podniesienie Concordii z dna morskiego było największą taką operacją w historii żeglugi i kosztowało pół miliarda euro. Wrak przetransportowano do Genui, gdzie został poddany złomowaniu.

Piątkowy wyrok włoskiego Sadu Najwyższego potwierdził wyroki sądów niższej instancji. Kapitan statku od początku nie przyznawał się do winy.

 

Tagi: Costa Concordia, katastrofa, Francesco Schettino
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959