TYP: a1

Joanna Pajkowska wróciła do Polski

poniedziałek, 20 maja 2019
Monika Frenkiel, Fot. Witold Tylec

Joanna Pajkowska wróciła do Polski. 61-letnia żeglarka, która jako pierwsza Polka w historii samotnie opłynęła świat wokół trzech Wielkich Przylądków, zawinęła w sobotę do portu w Pucku.

[t][/t] [s]Fot. Witold Tylec[/s]

Pajkowską przywitały salwy z dział, orkiestra, medale i kwiaty, a nawet beczka z rumem. Wręczono jej klucze do miasta i tytuł honorowego kapra.

[t][/t] [s]Fot. Witold Tylec[/s]

Pajkowska opłynęła glob bez zatrzymywania się w portach, trasą wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin oraz Horn. Rejs zaczynał i kończył się w Plymouth i trwał 216 dni. Pajkowska płynęła na 40-stopowym, aluminiowym jachcie Fanfan, który po zakończeniu rejsu został wystawiony na sprzedaż.

[t][/t] [s]Fot. Witold Tylec[/s]

Zapytana o plany na najbliższą przyszłość Joanna Pajkowska stwierdziła, że… po prostu weźmie ciepły prysznic.

[t][/t] [s]Fot. Witold Tylec[/s]

[t][/t] [s]Fot. Witold Tylec[/s]

[t][/t] [s]Fot. Witold Tylec[/s]

 

Tagi: Joanna Pajkowska, rejs, solo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899