TYP: a1

Jacht Katharsis II wraca do Gdańska

poniedziałek, 18 maja 2020
Informacja prasowa/https://katharsis2.com/

Żeglarska podróż Mariusza Kopera i Hanny Leniec-Koper, tylko we dwoje jachtem Katharsis II z Kapsztadu w Republice Południowej Afryki do Polski non-stop bez zawijania do portów.

[t][/t] [s]Fot. https://katharsis2.com/ [/s] 

Decyzja o opuszczeniu Kapsztadu została przez nich podjęta w drugiej połowie marca 2020 roku natychmiast po ogłoszeniu przez władze RPA całkowitego zamknięcia kraju na kilka tygodni, w związku z rozwijającą się pandemią koronawirusa. Żeglarzom i jachtowi groziło uwięzienie w obcym porcie, w obliczu mogących pojawić się w kraju napięć społecznych. Jacht znajdował się w Kapsztadzie po zakończonym kolejnym antarktycznym, załogowym rejsie z Patagonii do RPA. W nowej sytuacji żeglarze mieli zaledwie dwa dni na przygotowania do wypłynięcia, w tym na uzupełnienie niezbędnych zapasów żywności, paliwa i załatwienie formalności. Byli tylko we dwoje. Reszta załogi wróciła już do Polski, a nowa ekipa nie mogła dotrzeć z powodu wstrzymania lotów międzynarodowych. Żeglarze w tak krótkim czasie zapewnili sobie SAMOWYSTARCZALNOŚĆ na co najmniej 6 miesięcy bez konieczności kontaktu z lądem.

[t][/t] [s]Fot. https://katharsis2.com/[/s]

Ostatecznie wypłynęli z opustoszałej V&A Waterfront Marina w Kapsztadzie 26 marca 2020 roku, na kilka godzin przed całkowitym zamknięciem Republiki Południowej Afryki. Byli WOLNI. Jak mówią: "Żeglowanie jest synonimem wolności. Żeglując można zawsze było płynąć do niemal dowolnego portu, dowolnego miejsca na świecie". Pierwszy raz wyruszali w NIEZNANE. Nieznanym były zarówno port docelowy, do którego mogliby bezpiecznie zawinąć, jak i szybko zmieniająca się otaczająca rzeczywistość w efekcie ograniczania swobód na całym świecie.

 

Po kilku dniach od opuszczenia Kapsztadu, w związku z zamykaniem się na żeglarzy praktycznie wszystkich portów na świecie, podjęli decyzję o płynięciu prosto do ojczyzny bez jakichkolwiek postojów. Wiedzieli, że Polska ich przyjmie. Pozostała im NADZIEJA, że świat się wkrótce ponownie otworzy na przybyszy z zewnątrz, oraz że żeglując będą mogli czuć się WOLNI tak, jak dotychczas.

 

Trasa rejsu prowadziła z południowego krańca Afryki na północ wodami Oceanu Atlantyckiego w kierunku równika. Po opłynięciu wysp Świętej Heleny i Wniebowstąpienia oraz minięciu archipelagu Wysp Zielonego Przylądka, żeglarze obrali kurs na Wyspy Brytyjskie. Opłynęli od zachodu Irlandię i od północy Szkocję, a potem przez Morze Północne i Cieśniny Duńskie skierowali się na Bałtyk. W czasie obecnego rejsu przemierzyli dwie strefy podzwrotnikowe wypełnione wiatrami pasatowymi, równikową strefę ciszy oraz strefę wiatrów zmiennych na półkuli północnej z kilkoma sztormami.

Katharsis II jest 72 stopowym (22,15 metra) jachtem oceanicznym OYSTER 72, wybudowanym w Wielkiej Brytanii w 2009 roku, którego chrzciny odbyły się podczas jedynej jak do tej pory wizyty jachtu w Polsce, 10 lat temu - w Marinie Gdańsk. Jacht dowiódł swej dzielności morskiej w rejsach do najdalszych zakątków świata. Ogromną pasją żeglarzy są wyprawy w rejony polarne, poza północne i południowe koło podbiegunowe. Największym ich dotychczasowym osiągnięciem żeglarskim było pierwsze w historii opłynięcie pod żaglami kontynentu Antarktydy w 2018 roku po jej wodach. Kapitan Mariusz Koper poprowadził wówczas w rejs ośmioosobową załogę z udziałem kapitan Hanny Leniec jako II oficera, żeglując non-stop z Kapsztadu do Hobart, wykonując pętlę dookoła lodowego kontynenty na południe od 62 równoleżnika.

 

Kapitanowie Mariusz Koper i Hanna Leniec-Koper żeglują razem na Katharsis II od ponad 10 lat. W tym czasie przepłynęli ponad 140 tysięcy mil morskich (ponad 260 tys. km), co można porównać do dystansu ponad 6 pełnych okrążeń Ziemi. Do tej pory odwiedzili ponad 60 krajów na wszystkich kontynentach podczas niemal 100 odbytych rejsów. Brali udział w wielu regatach, także w takich prestiżowych jak Sydney-Hobart Rolex Yacht Race. Pasją żeglarską dzielą się z rodziną i przyjaciółmi.

 

Żegluga z Kapsztadu do Gdańska to około 8600 mil morskich (16000 km) i według obecnych planów jacht Katharsis II spodziewany jest w Gdańsku - już w najbliższą środę, 20 maja, po 55 dniach non stop na morzu. 

 

Tagi: Katharsis II, Mariusz Koper, Hanna Leniec-Koper, rejs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922