TYP: a1

Jacht Katharsis II rozpoczął wyjatkowy rejs dookoła kontynentu Antarktydy

środa, 27 grudnia 2017
Wyprawa Antarcic Circle 60 S.pl http://antarcticcircle60s.pl/
W sobotę, 23.12.2017 - jacht żaglowy Katharsis II z kapitanem Mariuszem Koperem i jego całkowicie polską, ośmioosobową załogą wystartował z Kapsztadu w RPA w antarktyczny rejs, planując okrążenie non-stop najzimniejszego kontynentu Ziemi jak najbliżej jego brzegów: wzdłuż i na południe od 60. równoleżnika szerokości geograficznej południowej. Jest to wyjątkowe wyzwanie, ponieważ jak dotąd żaden jacht żaglowy nie opłynął całego kontynentu Antarktydy taką trasą.

 

[t][/t] [s]Fot. Wyprawa Antarcic Circle 60 S.pl  http://antarcticcircle60s.pl/[/s]

Miejsce i czas startu w Kapsztadzie, jak również planowanej mety w australijskim Hobart - zostały uzgodnione i zatwierdzone przez Radę Światowych Rekordów Żeglarskich (WSSRC/ISAF w Anglii). Linię startową będącą umownym przedłużeniem głównego falochronu wejściowego do portu w Kapsztadzie, o współrzędnych: 33º53’51.6 S i 018º26’04.1 E, jacht Katharsis II minął rankiem 23.12.2017 roku o godz. 08:56:20 czasu lokalnego, (UTC: 06:56:20), czyli polskiego 07:56:20.

 

Podczas startu - polskim żeglarzom towarzyszyła wyjątkowa jak na okolice Przylądka Sztormów - pogoda. Wiał słaby 8- węzłowy wiatr z kierunku północno. Załogę Katharsis II żegnało ciepłe afrykańskie słońce. Kurs jachtu podczas mijania linii startu - 280 stopni.

[t][/t] [s]Fot. Wyprawa Antarcic Circle 60 S.pl  http://antarcticcircle60s.pl/[/s]

Wszyscy na pokładzie pełni pozytywnej energii i entuzjazmu. Z lądu żeglarzy żegnali przyjaciele z Kapsztadu, a na wodzie załoga amazonek łodzi Mujaji Dragonboat, płynąc burta w burtę z Kathatsis II przez port. Z tą samą załogą kilka dni wcześniej ćwiczyła Hanna Leniec (II oficer wyprawy) propagując projekt społeczny "Badajcie się Nie Dajcie Się". Oddanie cum i ruszenie w rejs było wzruszającym momentem dla całej załogi. W momencie oddawania cum dowódca Wyprawy - kapitan Mariusz Koper powiedział: "... to nie rekord jest tutaj ważny, ale realizacja założonych celów – do zobaczenia w Hobart"

 

Pojawia się szansa na nowy, polski, żeglarski rekord świata. Planowany rejs jest realizowany zgodnie z wymaganiami WSSRC (Światowej Rady Rekordów i Wyników Żeglarskich) oraz Dyrekcji Światowych Rekordów Guinnesa (GWR). Opłynięcie Antarktydy jak najbliżej lodowego kontynentu w jak najkrótszym czasie, to naturalna konsekwencja dotychczasowych osiągnięć oraz doświadczeń kapitana Kopera, w tym pokonania arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego, czy dopłynięcia do położonej najdalej na południe Zatoki Wielorybiej, na antarktycznym Morzu Rossa, dostępnym dla żeglugi tylko jedynie kilka tygodni w roku.

[t][/t] [s]Fot. Wyprawa Antarcic Circle 60 S.pl  http://antarcticcircle60s.pl/[/s]

Najkrótszy, oficjalnie odnotowany czas opłynięcia Antarktydy jachtem żaglowym, ale dalej od kontynentu, w pasie między 45 a 60 stopniem szerokości geograficznej południowej, oraz liczony od startu do mety w Australii to 102 dni. Załoga Kapitana Kopera planuje zrealizowanie swojego zadania - w czasie krótszym.

 

Pozycję Katharsis II będzie można śledzić na stronie Projektu http://antarcticcircle60s.pl/ dzięki dedykowanemu trackingowi. Bieżące informacje o rejsie dostępne są na stronie Wyprawy jak i na Facebooku. Strona Wyprawy od grudnia jest już także w pełni dostępna również w wersji angielskiej. Równoległe relacje z Wyprawy dostępne są na kanale na YOUTUBE oraz za pośrednictwem komunikatorów społecznych INSTARGRAM oraz TWITTER (ten ostatni tylko w wersji angielskiej). 

[t][/t] [s]Fot. Wyprawa Antarcic Circle 60 S.pl  http://antarcticcircle60s.pl/[/s]

Wyprawa Katharsis II została dedykowana promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec, pod nazwą "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS) jest adresowany do żeglarek i ogólnie - do młodych kobiet oraz (i ich rodzin.)  i jest realizowany jest on od grudnia 2016 we współpracy m.in. z warszawskim Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej - Curie. http://antarcticcircle60s.pl/category/hania/

 

Wyprawa Katharsis II dookoła kontynentu Antarktydy oprócz wyczynu sportowego jest jednocześnie wyzwaniem naukowym. W trakcie rejsu będą prowadzone badania wód antarktycznych, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie. Piotr Kukliński - członek załogi, żeglarz jachtowy i profesor PAN, jest odpowiedzialny za realizowane w trakcie Wyprawy - eksperymenty naukowe i  także prowadzi własny wideo-blog pod tytułem Antarktyczne Laboratorium, dostępny na stronie Wyprawy (http://antarcticcircle60s.pl/projekty-badawcze/).

 

Trzymajcie za nas kciuki

- Załoga Katharsis II.

[t][/t] [s]Fot. Wyprawa Antarcic Circle 60 S.pl  http://antarcticcircle60s.pl/[/s]

 

Tagi: Katharsis II, wyprawa, Antarktyda
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851