TYP: a1

Grupa Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców wyróżniona

poniedziałek, 19 kwietnia 2021
Informacja prasowa/8. FOW

Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w imieniu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wręczył Grupie Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców honorowy proporzec oraz amarantowe sznury wyróżniające "Przodujący pododdział Marynarki Wojennej" za 2020 rok.

Drugi rok z rzędu tytuł ten trafia do jednostki z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W poprzednim roku miano przodującego pododdziału przysługiwało 8. Batalionowi Saperów z Dziwnowa. Natomiast przez cały 2021 rok najlepszym pododdziałem w Marynarce Wojennej z dumą będą mogli się określać marynarze z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców.

 
Tytuł honorowy "Przodujący pododdział" jest to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych żołnierzom Wojska Polskiego przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Wyróżnienie otrzymuje pododdział, który w danym roku uzyskał bardzo dobre wyniki w działalności służbowej. Przez najbliższy rok będą się nim posługiwali żołnierze czterech pododdziałów każdego z czterech rodzajów Sił Zbrojnych RP. Grupa Nuków Minerów ze Świnoujścia została wyróżniona jako jedyny pododdział ze wszystkich jednostek Marynarki Wojennej.
 
Wyróżniony pododdział otrzymał proporzec honorowy, a żołnierze dostali amarantowe sznury, które będą nosić przy mundurze wyjściowym jako element wyróżniający "przodujący pododdział".
 
Przypomnijmy, że cały 2020 rok był dla Grupy Nurków Minerów bardzo pracowity. Przeprowadzili łącznie 136 akcji bojowych, podczas których wydobyli lub zneutralizowali:
- 1650 pocisków rakietowych,
- 248 pocisków artyleryjskich,
- 40 bomb lotniczych zapalających,
- 19 bomb głębinowych,
- 2 miny morskie,
- 5 beczek z substancjami chemicznymi,
- 6 bomb lotniczych, w tym największy niewybuch znaleziony w historii Polski bombę lotniczą Tallboy, której aż 37% materiału wybuchowego zostało wypalone metodą deflagracji.
 
Zneutralizowane w samym 2020 roku obiekty zawierały w sobie materiały wybuchowe o równoważniku ponad 9000 kg TNT.
 
 
Cała Polska podzielona jest na dwa rejony odpowiedzialności Grup Nurków Minerów w zakresie wsparcia lądowych Patroli Saperskich w podejmowaniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych na wodach śródlądowych. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia w swoich strukturach posiada dwie Grupy Nurków Minerów przeznaczone do realizacji tego typu zadań. Pierwsza wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia, natomiast druga grupa na co dzień stacjonuje w Gdyni w 13. Dywizjonie Trałowców.
Tagi: wojsko, minerzy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959