TYP: a1

Grupa Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców wyróżniona

poniedziałek, 19 kwietnia 2021
Informacja prasowa/8. FOW

Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w imieniu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wręczył Grupie Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców honorowy proporzec oraz amarantowe sznury wyróżniające "Przodujący pododdział Marynarki Wojennej" za 2020 rok.

Drugi rok z rzędu tytuł ten trafia do jednostki z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W poprzednim roku miano przodującego pododdziału przysługiwało 8. Batalionowi Saperów z Dziwnowa. Natomiast przez cały 2021 rok najlepszym pododdziałem w Marynarce Wojennej z dumą będą mogli się określać marynarze z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców.

 
Tytuł honorowy "Przodujący pododdział" jest to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych żołnierzom Wojska Polskiego przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Wyróżnienie otrzymuje pododdział, który w danym roku uzyskał bardzo dobre wyniki w działalności służbowej. Przez najbliższy rok będą się nim posługiwali żołnierze czterech pododdziałów każdego z czterech rodzajów Sił Zbrojnych RP. Grupa Nuków Minerów ze Świnoujścia została wyróżniona jako jedyny pododdział ze wszystkich jednostek Marynarki Wojennej.
 
Wyróżniony pododdział otrzymał proporzec honorowy, a żołnierze dostali amarantowe sznury, które będą nosić przy mundurze wyjściowym jako element wyróżniający "przodujący pododdział".
 
Przypomnijmy, że cały 2020 rok był dla Grupy Nurków Minerów bardzo pracowity. Przeprowadzili łącznie 136 akcji bojowych, podczas których wydobyli lub zneutralizowali:
- 1650 pocisków rakietowych,
- 248 pocisków artyleryjskich,
- 40 bomb lotniczych zapalających,
- 19 bomb głębinowych,
- 2 miny morskie,
- 5 beczek z substancjami chemicznymi,
- 6 bomb lotniczych, w tym największy niewybuch znaleziony w historii Polski bombę lotniczą Tallboy, której aż 37% materiału wybuchowego zostało wypalone metodą deflagracji.
 
Zneutralizowane w samym 2020 roku obiekty zawierały w sobie materiały wybuchowe o równoważniku ponad 9000 kg TNT.
 
 
Cała Polska podzielona jest na dwa rejony odpowiedzialności Grup Nurków Minerów w zakresie wsparcia lądowych Patroli Saperskich w podejmowaniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych na wodach śródlądowych. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia w swoich strukturach posiada dwie Grupy Nurków Minerów przeznaczone do realizacji tego typu zadań. Pierwsza wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia, natomiast druga grupa na co dzień stacjonuje w Gdyni w 13. Dywizjonie Trałowców.
Tagi: wojsko, minerzy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 August

Zmarł wybitny żeglarz regatowy Roman Szadziewski; największe sukcesy sportowe odnosił w klasie "Latający Holender"
niedziela, 18 sierpnia 2002
Zakończenie w Melbourne wokółziemskiego rejsu non-stop niepełnosprawnego Vinny Lauwersa na jachcie "Vision Quest"
piątek, 18 sierpnia 2000
Wyruszył w pierwszy powojenny samotny rejs Bolesław Kowalski na "Sawie"; po 5 dniach żeglugi i przebyciu około 500 mil jacht powrócił do Gdyni
niedziela, 18 sierpnia 1963
Na jachcie "Stormway" zakończył okołoziemski rejs Alfred Petersen, przebywający trasę z Nowego Jorku, poprzez Kanał Panamski, Markizy, Cieśninę Torresa, Morze Czerwone do portu wyjścia
poniedziałek, 18 sierpnia 1952
W Poznaniu powstaje Yacht Klub Poznański, który później zmienił nazwę na Jacht Klub Wielkopolski
piątek, 18 sierpnia 1933