TYP: a1

Gigantyczna kontrabanda w Gdyni

czwartek, 24 maja 2018
Informacja prasowa/cbsp.policja.pl

Aż dwa statki z gigantycznym transportem kontrabandy przypłynęły do gdańskiego terminala kontenerowego. Łącznie znajdowało się na nich 18 mln nielegalnych papierosów. Towar przechwyciły Centralne Biuro Śledcze Policji w Gdańsku i Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni.

[t][/t] [s]Fot. cbsp.policja.pl[/s]


Skonfiskowany przez funkcjonariuszy towar przypłynął na gdańskie wybrzeże  na dwóch odrębnych statkach, które wyruszyły do Polski z dwóch chińskich portów. Istnieje prawdopodobieństwo, że działanie takie było celowe, które miało uśpić czujności służb i zwiększyć szanse na udany przemyt przynajmniej jednego z dwóch kontenerów z kontrabandą.
15 maja br., funkcjonariusze CBŚP i KAS sprawdzili kontener będący oficjalnie transportem papieru do drukarek. Wśród legalnego towaru znajdowało się 615 kartonów bez oznaczeń, zawierających niemal 8,2 mln sztuk papierosów. Dwa dni później do kontroli wytypowano ładunek oficjalnie zadeklarowany jako pościele, który jak się okazało zawierał wyłącznie nielegalny towar. Wypchana po sam sufit stalowa skrzynia zawierała aż 10 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.
W obu przypadkach skorzystano z nowoczesnego sprzętu skanującego pomorskiej KAS, który potwierdził nieprawidłowości w ładunku i tym samym wcześniejsze podejrzenia funkcjonariuszy. Przed otwarciem jednego z kontenerów obecność wyrobów tytoniowych sprawdził Jogi – pies służący w szeregach KAS.


Działania policjantów CBŚP i funkcjonariuszy KAS zapobiegły stratom Skarbu Państwa rzędu 20 mln zł. Łączna wartość zatrzymanych wyrobów tytoniowych szacowana jest na ponad 12 mln zł. Całość towaru została przewieziona i zabezpieczona w magazynie depozytowym Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni, który także prowadzi czynności tego postępowania.

 

Tagi: przemyt, papierosy, kontener, policja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 July

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939