TYP: a1

Francuzi podejmą kolejną próbę zdobycia Trofeum Juliusza Verne'a

poniedziałek, 11 stycznia 2021
Z mediów

Żeglarze są uparci – a na pewno ci. 10 stycznia trimaran „Gitana 17” ponownie wystartował, aby powalczyć o Trofeum Juliusza Verne'a i pobić rekord najszybszego opłynięcia świata pod żaglami. 

 

To już drugie podejście do Trofeum francuskiej załogi, w której znajdują się Franck Cammas, Charles Caudrelier, Morgan Lagravière, David Boileau, Yann Riou and Erwan Israël. Założeniem wyścigu jest opłynięcie świata dookoła z opłynięciem trzech przylądków, bez zawijania do portów i bez pomocy z zewnątrz. Linia startu i mety są stałe i znajduje się między latarnią morską Créac’h na francuskiej wyspie Ushant a latarnią morska Lizard w brytyjskiej Kornwalii.

Francuzi startują już drugi raz. Pierwszy raz wyruszyli 25 listopada, niestety już trzy dni później zderzenie z nieznanym obiektem spowodowało uszkodzenie jednego z foilów, załoga podjęła więc trudną decyzję o rezygnacji z wyścigu. Jednak po dokonaniu napraw i szeregu testów od 20 grudnia ponownie byli gotowi do startu i czekali tylko na odpowiednie warunki. Na szczęście otworzyło się okno pogodowe i trimaran wypłynął 10 stycznia o godzinie 2.33 w nocy.
Francuzi mierzą się z rekordem trasy z 2017 roku. Wtedy również francuski team na trimaranie „IDEC Sport”  pod dowództwem Francisa Joyona opłynął świat w 40 dni, 23 godziny, 30 minut, 30 sekund. Żeby zdobyć Trofeum Juliusza Verne’a załoga „Gitany” musi przeciąć linię mety najpóźniej 20 lutego o godzinie 1.03.15 w nocy. 

 

Tagi: Jules Verne Trophy, Franck Cammas, wyścig
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 December

Zmarł Stefan Wysocki, autor książek żeglarskich, na których wychowały się dziesiątki tysięcy żeglarzy. Był aktywnym działaczem żeglarskim, sędzią żeglarskim klasy międzynarodowej, a także krytykiem muzycznym, publicystą i komentatorem radiowym i telewizyj
piątek, 2 grudnia 1988
W Castilleja de la Cuesta nieopodal Sewilli zmarł Herman Cortes, odkrywca i zdobywca Meksyku.
piątek, 2 grudnia 1547