TYP: a1

Estońska firma rozminuje tor

środa, 22 stycznia 2020
Z mediów/Onet

Estońska firma będzie czyścić z min dno morskie na trasie między portami w Świnoujściu i Szczecinie. ESC Global Security wygrała przetarg o wartości 4 mln euro na oczyszczenie około 100 hektarów terenu. 
Projekt przewiduje, że w czasie 10 miesięcy nurkowie ESC sprawdzą i oczyszczą prawie 5 kilometrów toru wodnego, na którym wciąż znajduje się spora liczba obiektów pochodzących przeważnie z II wojny światowej. Zidentyfikowano około 9000 kontaktów ferromagnetycznych, a każdy z nich wymaga sprawdzenia. 
Budżet na rozminowywanie toru to  4 mln euro, ale ostateczna kwota zależy od liczby kopalń wydobytych z morza. ESC Global Security jako eksperta zatrudniła byłego szefa grupy nurków rozminowywania estońskiej marynarki wojennej, podwykonawcą będzie polska firma Geofusion a w realizacji  pomóc ma  także Marynarka Wojenna.
Na torze wodnym Świnoujście-Szczecin realizowany jest projekt modernizacji, zakładający pogłębianie i rozbudowę na 62-kilometrowej trasie morskiej.

 

Tagi: tor wodny, miny, ESC Global Security
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 September

Na "Nord V" z San Francisco w samotny rejs dookoła świata wyruszył Andrzej Urbańczyk z zamiarem opłynięcia trasy w czasie 100 dni. Złe warunki meteorologiczne uniemożliwiły realizację zamiaru i rejs został przerwany.
czwartek, 21 września 1989
W odległości około 600 Mm od Azorów zatonął czteromasztowy bark "Pamir" (zbudowany w Hamburgu w 1905 r. z przeznaczeniem do przewozu towarów na trasę australijską i południowo-amerykańską); zginęło 80 młodych marynarzy.
sobota, 21 września 1957
Urodził się Marc Pajot, jeden z najsłynniejszych francuskich żeglarzy regatowych.
poniedziałek, 21 września 1953