TYP: a1

Dwa tygodnie do startu Wyprawy KATHARSIS II - Non-stop dookoła kontynentu Antarktydy wzdłuż i na południe od 60°S

wtorek, 5 grudnia 2017
Wyprawa AntarcticCircle60S.com

Przesyłamy pozdrowienia z pokładu jachtu Katharsis II  z Cape Town V&A Marina. Rozpoczął się już ostatni etap przygotowań przed planowanym na 20 grudnia startem wyprawy "Dookoła Antarktydy wzdłuż i na południe 60 równoleżnika S". Po krótkim pobycie w Polsce - do Kapsztadu na jacht powrócili już Hanna Leniec, II oficer i skipper - kapitan Mariusz Koper, dowódca Wyprawy. Poza nimi na jachcie są już dwaj członkowie załogi rejsu – kpt. Tomek Grala (I oficer) i Piotr Kukliński - członek załogi, żeglarz jachtowy i profesor PAN, który będzie odpowiedzialny za planowane w trakcie Wyprawy - eksperymenty naukowe. 

[t][/t] [s]Fot. Wyprawa AntarcticCircle60S.com[/s]

W środę - 6 grudnia dołączy reszta ekipy: kpt. Michał Barasiński (III oficer), kpt. Irek Kamiński, sternik jachtowy Robert Kibart, Wojtek Małecki i kpt. Magda Żuchelkowska (IV oficer). Na pokładzie Katharsis II, praktycznie do startu, będzie także Filip Małynicz, który wraz z Tomkiem Gralą "dopieszczają" sprawy techniczne.

 

Prace na jachcie idą pełną parą. Przed załogą ostatnie kilkanaście dni intensywnych przygotowań, w tym - bardzo ważne - zaprowiantowanie na cztery miesiące (w tym 20 dni zapasu) dla 9 osób załogi. To spore wyzwanie logistyczne. Udało się także dopiąć wszystkie formalności wymagane przez Radę Rekordów Żeglarskich - Światowej Federacji Żeglarskiej ISAF/WSSRC. Na jachcie pojawił się już specjalny WSSR "Black Box". Dzięki nadawanym przez niego sygnałom cały rejs będzie dokładnie obserwowany przez międzynarodowych sędziów żeglarskich. Oczywiście dodatkowo pozycję Katharsis II będzie można śledzić na stronie Projektu http://antarcticcircle60s.pl/ dzięki trackingowi YB. O przygotowaniach i o całym rejsie będziemy starali się informować na bieżąca zarówno na stronie Wyprawy (dostępnej także pod łatwiejszym adresem: "dookoła lodu"  www.aroundtheice.pl) jak i na FB. Dla informacji strona Wyprawy od grudnia jest już także w pełni dostępna w wersji angielskiej. Polecamy także  kanał na YOUTUBE i INSTAGRAM oraz TWITTER, ten ostatni tylko w wersji angielskiej. (Wszystkie kanały mediów społecznościowych Wyprawy są dostępne także poprzez stronę główną)

[t][/t] [s]Fot. Wyprawa AntarcticCircle60S.com[/s]

Warto przypomnieć, że wyprawa Katharsis II jest dedykowana promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec, pod nazwą "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS) jest adresowany do żeglarek i ogólnie - do młodych kobiet (i ich rodzin) i jest realizowany od grudnia 2016 we współpracy m.in. z Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej - Curie.

 

W oczekiwaniu na rejs na Południe - kapitan Mariusz Koper poleca specjalną, nową wersję wideo-relacji z poprzedniej wyprawy antarktycznej.  "78. RÓWNOLEŻNIK". Jest to filmowy opis rejsu z 2015 roku jachtu s/y Katharsis II - do położonej najbliżej Bieguna Południowego Ziemi - Zatoki Wielorybiej na antarktycznym Morzu Rossa. Żegluga tam możliwa jest tylko przez około 8 tygodni w roku, kiedy akwen na krótko staje się relatywnie wolny od lodu.. Jak mówi Kapitan Mariusz, rejs na Morze Rossa dotyczył odwiedzin jednego z jedenastu mórz Antarktydy. Tym razem, załoga Katharsis II w trakcie żeglugi dookoła kontynentu - planuje odwiedzić wszystkie.

 

 

Tagi: wyprawa, Katharsis II, Antarktyda
TYP: a3
0 0
Komentarze