TYP: a1

Dryfowały po oceanie, uratowali je Amerykanie

piątek, 27 października 2017
Redakcja/MF

Przez pięć miesięcy dwie kobiety dryfowały na swoim jachcie po Pacyfiku. Uratowała je amerykańska marynarka wojenna.

[t][/t] [s]Fot. www.navy.mil [/s]Pechowe żeglarki to Jennifer Appel i Tasha Fuiaba z Honolulu. Kobiety wypłynęły z Hawajów 3 maja, chcąc dopłynąć na Tahiti. 30 maja uszkodzeniu uległ silnik jednostki, kobiety jednak nie zrezygnowały z podróży licząc, że dopłyną do celu (lub jakiegoś innego lądu) na samych żaglach. Sprawa okazała się jednak nie być taka prosta i po dwóch miesiącach kobiety doszły do wniosku, że same nie dadzą rady. Codziennie wysyłały sygnał SOS ale w pobliżu nie było żadnej jednostki, która mogłaby go odebrać.

Wreszcie, po 5 miesiącach, jacht, który znajdował się 1500 km od południowo-wschodniego wybrzeża Japonii  wypatrzyła go załoga kutra rybackiego. Rybacy zawiadomili japońskie służby ratownicze. Najbliżej dryfującej jednostki znajdowała się jednostka amerykańskiej marynarki wojennej, USS Ashland, która zabrała na pokład kobiety oraz…dwa psy, które również znajdowały się na pokładzie.

Cała uratowana załoga była w dość dobrej formie – głównie dzięki znajdującej się na pokładzie odsalarce oraz sporym zapasom ryżu, makaronów i płatków owsianych, których roczny zapas zabrały ze sobą kobiety. 

Tagi: wypadek, ratunek, US Navy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882