TYP: a1

Dlaczego brokat szkodzi oceanom?

piątek, 13 grudnia 2019
Monika Frenkiel

Zetknęli się z nim wszyscy, którzy mają dzieci. I ci, co kiedykolwiek ubierali choinkę. Jest w kosmetykach, na ubraniach, bombkach. Brokat – wiadomo, że trudno się go pozbyć, o czym wie każdy, kto klnąc pod nosem próbował usunąć go z rąk czy ubrania. Jednak co ma wspólnego brokat z oceanami? I dlaczego naukowcy uznali go za śmiertelnie niebezpieczny produkt?

Mały, ale dużo

Zastanawialiście się, czym jest brokat? To mikroplastik powstały z folii Mylar lub tworzywa PET. Ten plastik, którego rozkład trwa kilkaset lat. I teraz straszne statystyki – może i drobinki brokatu są małe, ale jest ich mnóstwo. Szacuje się – uwaga! - że brokat stanowi nawet 92,4 proc. z 5,25 biliona sztuk plastiku zanieczyszczających wody oceaniczne. Co gorsza, błyszczące drobinki mogą absorbować rozmaite toksyny i zanieczyszczenia a przez to stają się jeszcze bardziej szkodliwe.

Szkodliwa dieta

I teraz dochodzimy do clue – o ile plastikową butelkę może spożyć duży wieloryb, którego raczej nie jemy, z mikroplastikiem sprawa wygląda już inaczej. Zjada go mikroplankton, a mikroplankton zjadają ryby. I drobinki plastiku sieją w ich organizmach prawdziwe spustoszenie - niszczy ich żołądki, wątrobę, naczynia krwionośne, może nawet wpływać na funkcje behawioralne. I teraz te rybki spożywamy my – razem ze szkodliwym mikroplastikiem. Badania wykazały, że w aż 1/3 złowionych w Wielkiej Brytanii ryb znajdował się plastik!

A jak brokat dostaje się do mórz? Prosto – myjemy ręce upaćkane brokatem, brokat trafia do kanalizacji, stąd do rzek i dalej, bo jego drobinki są tak małe, że nie są ich w stanie wyłapać oczyszczalnie.

 

Zakazać brokatu

Brokat jest niemal wszędzie. W zabawkach, ubraniach, kosmetykach – do makijażu i pielęgnacji, w lakierach do paznokci, w ozdobach domowych. Owszem jest ładny, ale czy niezbędny? Na pewno nie. Dlatego rezygnacja z niego nie powinna być dla ludzkości szczególnie bolesna, zwłaszcza jeżeli bardziej cenimy nasze zdrowie i naszą planetę. Naukowcy alarmują, że zanieczyszczenie wód brokatem może prowadzić do katastrofy ekologicznej i apelują o całkowity zakaz sprzedaży i produkcji brokatu, jako niebezpiecznego dla środowiska. Niektóre kraje już nawet wprowadziły takie zakazy – W USA od 1 lipca 2018 roku nie można sprzedawać kosmetyków zawierających mikroplastik. Podobne regulacje zastosowano także w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Powodem wprowadzenia przepisów była właśnie ochrona organizmów wodnych.

 

Bio-brokat

Tak jak dawno temu zastąpiono kość słoniową na klawiszach fortepianów innymi materiałami, tak i teraz próbuje się szukać bio zamienników brokatu dla tych, którzy nie mogą żyć bez błysku. Eko-brokat robiony jest z materiałów biodegradowalnych, np. z folii celulozowej produkowanej z odnawialnych źródeł, m.in. z drewna eukaliptusowego. Wiadomo jednak, że folia celulozowa też nie jest neutralna chemicznie. Nie ma także badań mówiących, jak bardzo eko jest eko-brokat…

Na razie, zanim uzupełnicie zapas świątecznych bombek, pomyślcie o naszych oceanach i zrezygnujcie z tych zawierających brokat. I zrezygnujcie z opalizującego balsamu do ciała.

 

Tagi: oceany, ekologia, brokat
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932