TYP: a1

Czy zima nas zaskoczy?

czwartek, 17 grudnia 2020
Anna Ciężadło

Drogowców rzeczywiście lubi zaskakiwać, no ale w końcu kto by się spodziewał opadów śniegu w styczniu? Ludzie odpowiedzialni za drogi wodne okazali się jednak bardziej zapobiegliwi i są już przygotowaniu do usuwania ewentualnych zatorów lodowych. I to pomimo faktu, że nie należy spodziewać się zimy stulecia (chociaż, biorąc pod uwagę, że mamy rok 2020, wszystko się może zdarzyć).

Polska – Niemcy: 7- 6

Okazuje się, że wspólna granica może łączyć, nie tylko dzielić. Zwłaszcza jeśli jest nią całkiem spora rzeka, taka jak Odra. Na początku grudnia przedstawiciele Polski oraz Niemiec spotkali się na konferencji i ustalili wspólną strategię działania na wypadek zlodzenia wód. Zakłada ona przeprowadzenie akcji na wodach Odry i Odry Zachodniej, a także na odcinku od ujścia jeziora Dąbie w Szczecinie do km 704,1 rzeki Odry.

Polska zadeklarowała gotowość do użycia siedmiu lodołamaczy, Niemcy – sześciu. Z naszej strony zabezpieczyliśmy też dodatkowy, ósmy lodołamacz, który w razie potrzeb może zostać włączony do działania.

Jak to będzie wyglądało?

Wprowadzenie w życie tych ustaleń będzie wymagało koordynacji działań pomiędzy Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Urzędem Dróg Wodnych i Żeglugi Odry i Haweli w Eberswalde.

Marek Duklanowski dyrektor Wód Polskich w Szczecinie, powiedział:

Akcja lodołamania w warunkach odrzańskich obejmuje kilka rejonów operacyjnych floty lodołamaczy, w których w trakcie prowadzenia akcji niezależnie pracować mogą jednocześnie zespoły lodołamaczy. Główne obszary działań operacyjnych lodołamaczy to: jezioro Dąbie i Regalica, węzeł Widuchowa, Odra graniczna, dolna Warta – na obszarze działania RZGW Poznań.

Kto kogo zaskoczył?

Wygląda na to, że tym razem to ludzie zaskoczyli zimę. Co prawda, prognozy długoterminowe przewidują, iż tegoroczna będzie dość łagodna: według IMGW, temperatury będą powyżej normy z wieloleci. Jednak przewidywania sobie, a praktyka sobie, dlatego lepiej jest być przygotowanym.

Jak przyznaje dyr. Duklanowski, zawsze należy zachować czujność, bo aura lubi zaskakiwać. Nie zapominajmy, że ewentualne straty, jakie mogłaby wywołać powódź wynikająca z zatorów na rzece, sięgałyby zapewne milionów złotych.

 

Tagi: Odra, zima, zlodzenie, lodołamacz, polska, Niemcy, Wody polskie, powódź
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: Jak zwykle - tylko wodniacy gotowi.
czwartek, 17 grudnia 2020, 17:48 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942