TYP: a1

Co dalej z Fremantle Highway?

poniedziałek, 31 lipca 2023
Hanka Ciężadło

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o pożarze, jaki wybuchł na pokładzie statku Fremantle Highway przewożącego samochody. Przyczyną zdarzenia był pożar auta elektrycznego. Jak się okazuje, statek przewozi nie 25, ale prawie 500 pojazdów tego typu. Jak obecnie wygląda jego sytuacja? 

 

Dla przypomnienia

Samochodowiec był w drodze z Bremy w Niemczech do Egiptu. Początkowo podawano, że przewoził około 2500 samochodów, w tym 25 elektrycznych. Później jednak zweryfikowano te informacje.

Wiadomo już, że statek wyczarterowała firma K Line z siedzibą w Tokio. Jej władze poinformowały, że w rzeczywistości pojazdów było 3783, w tym 498 elektrycznych. Pan Kawasaki Kisen Kaisha, rzecznik K line, odmówił jednak podania szczegółów. Nie znamy więc marek pojazdów, ani nie wiemy, z jakich pochodziły krajów.

W pożarze zostało rannych kilkunastu członków załogi – wiadomo, że siedmiu z nich, uciekając przed płomieniami, wskoczyło do wody. Jeden poszkodowany (obywatel Indii) poniósł śmierć.

Na ratunek 

Akcja gaśnicza była bardzo utrudniona, jednak wszystko wskazuje na to, że pożar udało się opanować, a uszkodzona jednostka dryfuje w kierunku zachodnim. Na miejsce przysłano z Niemiec holownik Fairplay 30, który miał połączyć się z samochodowcem.

Jak podają holenderskie służby, z powodu obniżenia temperatury w piątek rano ratownikom na krótko udało się wejść na pokład płonącego statku i przymocować na jego szczycie liny ratownicze. Umożliwi to załodze Fairplay 30 sprawowanie lepszej kontroli nad jednostką.

Praca zespołowa

Poza Fairplay 30 w akcji wzięły też udział dwa inne holowniki, jednostka ratownicza, a ponadto statek Arca służący do wydobywania ropy naftowej. Ta ostatnia jednostka ma za zadanie ostrzeganie innych statków, by trzymały się z daleka od regionu, w którym obecnie dryfuje Fremantle Highway.

Ponieważ samochodowiec pływa pod panamską banderą, dochodzenie w sprawie pożaru wszczął Urząd Morski Panamy. Jak informuje holenderska Rada Bezpieczeństwa, Niderlandy będą pomagać w wyjasnianiu szczegółów zdarzenia. Swój udział zapowiedziała również strona japońska. 

 

Tagi: samochody, elektryki, pożar, statek, Niderlandy, Fremantle Highway
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 February

Sejm przyjął ustawę o przekopie Mierzei Wiślanej
piątek, 24 lutego 2017
Rozpoczął się w Krakowie kolejny XIX festiwal Shanties pod hasłem "Ruszajmy w rejs". Grand Prix festiwalu otrzymały odnowione "Stare Dzwony".
czwartek, 24 lutego 2000
Na rafie koralowej u wybrzeży Kuby stracony został s/y "Asterias", jacht Śląskiego Yacht Clubu.
sobota, 24 lutego 1990
Wodowanie żaglowca "Pommern", obecnie statek muzeum w alandzkim Marienhamn.
wtorek, 24 lutego 1903