TYP: a1

"Chorwacki sen" dla żeglarzy i nie tylko

poniedziałek, 9 sierpnia 2010
Paulina Wilk

wybrzeże chorwacji
Na razie na wybrzeżu koło Adriatyku jest spokojnie...

Na południu Chorwacji, na Dubrownickim wybrzeżu powstanie ogromny, luksusowy kompleks turystyczny. Hotele, marina i pola golfowe to tylko część atrakcji planowanych w projekcie o nazwie „Chorwacki sen”.


Jak informuje Chorwacka Wspólnota Turystyczna, ogromny kompleks który ma powstać do 2015 roku, stanowić będzie konkurencję dla elitarnych światowych kierunków, takich jak Abu Dhabi czy Monte Carlo. Będzie się on znajdować w zatokach Sestrice w miejscowości Doli, 27 kilometrów na północny-zachód od Dubrownika, naprzeciwko wysp Elafitów.

Projekt nosi nazwę „Chorwacki sen”. Jego wartość w pierwszej fazie wynosi 1,5 miliarda euro, a pod koniec nawet 5 miliardów euro. Ogólna powierzchnia, na której planowane są atrakcje wynosi 5 000 hektarów, z czego część znajduje się w Bośni i Hercegowinie. Na terenie tym planowana jest budowa 13 hoteli najbardziej znanych marek światowych, 56 luksusowych prywatnych willi, mariny na mega jachty z 400 miejscami do cumowania, lotniska biznesowego, pola golfowego, 350 apartamentów, stadionu, promenady, centrum handlowego, ulic i placów z luksusowymi sklepami, galeriami, muzeami, restauracjami, barami, dyskotekami, centrum wystawienniczym, salą multifunkcjonalną do organizacji koncertów i imprez sportowych i studia filmowego. Wszystko to przeplatać się będzie z gajami oliwnymi, polami lawendy i winnicami. Autorzy projektu wymyślili, że na pobliskim Popovu polju uprawiana będzie zdrowa żywność na potrzeby kompleksów turystycznych. Pracownicy „Chorwackiego snu” mają natomiast mieszkać w specjalnie wybudowanym osiedlu przy polju w Bośni i Hercegowinie.

Budowa najbardziej ekskluzywnego ośrodka turystycznego nad Adriatykiem w idyllicznej, nienaruszonej przyrodzie zatok Sestrice powinna rozpocząć się do końca bieżącego roku. Tereny, na których będzie budowany „Chorwacki sen” znajdują się blisko Dubrownika, dzięki czemu po zbudowaniu autostrady będzie on oddalony zaledwie dziesięć minut jazdy samochodem. Autorzy projektu twierdzą, że żaden kierunek turystyczny w Europie nie zintegrował tyle atrakcji w jednym miejscu. W „Chorwackim śnie” zostanie w jednym miejscu połączona atmosfera Saint Tropez i Porto Cerva. Stanie się on też luksusowym kierunkiem żeglarskim jak Cannes i Monte Carlo, a także najbardziej prestiżowym kierunkiem golfowym, jak południe Portugalii i rozrywkowym, jak Barcelona czy Las Vegas.

źródło: www.croatia.hr
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 September

Na żaglowcu "Fryderyk Chopin" rozpoczęła się kolejna "Szkoła pod Żaglami".
sobota, 25 września 2004
Z s/y "Tadeusz" w czasie silnego sztormu za burtą znalazła się młoda żeglarka; poszukiwania nie dały rezultatu.
niedziela, 25 września 1983
Na wysokości miejscowości Lubiatów, w wyniku wywrotki i doznanych uszkodzeń, zatonął s/y "Polaris"; jeden z członków załogi poniósł śmierć.
niedziela, 25 września 1983
Przy wejściu do Górek Wschodnich rozbił się s/y "Cefeusz"; śmierć poniosło 5 żeglarzy.
niedziela, 25 września 1966
Urodził się Horatio Nelson, admirał brytyjski, m.in. zwycięsca bitwy pod Trafalgarem.
poniedziałek, 25 września 1758
Rusza II wyprawa Krzysztofa Kolumba.
środa, 25 września 1492