TYP: a1

Bursztynowe łowy

środa, 9 stycznia 2019
Z mediów

Kiedy mieszkaniec Świnoujścia po niedawnym sztormie wybierał się na plażę, nie spodziewał się, że tego dnia może znaleźć prawdziwy skarb. A tymczasem w gąszczu wodorostów znalazł olbrzymie bursztyny, które mogą być warte nawet 8 tys. złotych. 

 

Ostatnie sztormy wyrzuciły na bałtyckie plaże sporo śmiecia i wygnały z domów miłośników zbierania bursztynu.  Także naszego bohatera. Mieszkaniec Świnoujścia nie spodziewał się jednak, że w wyrzuconych na plażę wodorostach znajdzie bursztyny wielkości sporych śliwek. Pierwszy z okazów waży 74 gramów, drugi jest nieco mniejszy i waży 40 gramów. Znalazca w skupie bursztynów otrzymałby za obie bryłki ponad 8 tys. złotych. Wszystko zależy od indywidualnej wyceny wartości jubilerskiej obu okazów. Mężczyzna nie jest jednak jedynym, który na początku roku obłowił się na zbieraniu bursztynów. Sztormy wyrzuciły bowiem na brzeg wiele okazałych egzemplarzy.

Ci, którzy wylegli na plaże, na pewno cieszą się też z nowych przepisów. Do tej pory zbieranie wiązało się z koniecznością posiadania zezwolenia, które wydawał Urząd Morski w Słupsku. Opłata wynosiła 80 zł. Co prawda mało kto o pozwolenie występował (przynajmniej z hobbystów), ale zbieranie bez zezwolenia mogło zakończyć się mandatem. Jednak od 1 stycznia 2019 Urząd Morski w Słupsku zrezygnował z wydawania zezwoleń i pobierania opłat.

Natomiast bez zmian pozostały inne zasady - bursztynu nie można zbierać w obrębie Słowińskiego Parku Narodowego, niedozwolone jest zbieranie kruszcu na klifach czy w lesie, ani z wykorzystaniem maszyn, pomp i innych urządzeń do prac ziemnych. Zbieranie bursztynu można wykonywać tylko w sposób nieuciążliwy dla plażowiczów.

 

Tagi: bursztyn, przepisy, Bałtyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 April

Wodowanie "Shamrock IV" - jachtu przygotowanego do walki o Puchar Ameryki; ostatni z serii jachtów o tej nazwie wystawianych przez około 30 lat do walki o Puchar przez sir Thomasa Liptona.
poniedziałek, 14 kwietnia 1930
W Kaliszu urodził się Stefan Szolc-Rogoziński, podróżnik, badacz Kamerunu, organizator dwóch wypraw do Afryki Zachodniej. Opublikował m.in. "Żeglugę wzdłuż Zachodniej Afryki na lugrze Łucja Małgorzata".
niedziela, 14 kwietnia 1861