TYP: a1

Brak łączności z kapitanem Tomaszem Cichockim

środa, 21 grudnia 2011
Kinga Rzucidło

Źródło: www.kapitancichocki.pl
Mija miesiąc od ostatniego głosowego kontaktu z kapitanem Tomaszem Cichockim. Według zapewnień organizatorów 53-letni Olsztynianin, choć odcięty od świata, ma dobre warunki do żeglowania.


Gwoli przypomnienia, żeglarz na jachcie „Polska Miedź” podjął się próby samotnego opłynięcia Ziemi non-stop, bez zawijania do portów. Rejs rozpoczął 1 lipca z portu w Breście we Francji. W październiku musiał zawinąć na kilkanaście dni do Port Elizabeth w RPA w celu dokonania niezbędnych napraw jachtu. W połowie listopada Cichocki informował, że na środku Oceanu Indyjskiego, niedaleko wyspy Nowy Amsterdam wpadł w pułapkę pogodową, znalazł się bowiem na bezwietrznym obszarze. Od 21 listopada nie ma z nim łączności głosowej.

Organizator projektu Around The World Delphia Project nawiązał współpracę z kanadyjską firmą exactEarth, która od 9 grudnia dostarcza informacje o lokalizacji "Polskiej Miedzi". Wcześniej dane pozyskiwano od australijskich służb ratowniczych, jednak realizatorzy nie chcieli być od nich zależni. Według najnowszych informacji Cichocki aktualnie znajduje się w rejonach Tasmanii. Otuchy dodaje fakt, że od ostatniego kontaktu z kapitanem nikt w tamtym rejonie na nadał sygnału SOS.

Around The World Delphia Project nadal nie udało się skontaktować z kapitanem Tomaszem Cichockim. W tej chwili pozostaje czekanie na sygnał od żeglarza i obserwowanie ruchu "Polskiej Miedzi". Organizatorzy cały czas śledzą pozycję kapitana, obserwują mapy pogodowe, dzięki czemu są w stanie dość precyzyjnie określić warunki, w jakich aktualnie znajduje się „Cichy”.

Obecnie kapitan ma dobre warunki do żeglowania. Wiatr osiąga prędkość 5, momentami 10 węzłów z kierunku południowego, wysokość fal nie przekracza 3 metrów i do piątku nie zanosi się na znaczną zmianę warunków. Niestety według prognoz w następnym tygodniu kapitana czekają trudne warunki pogodowe, wiatr o sile 30 węzłów i fale o wysokości 6 metrów.

Wszyscy z niecierpliwością czekają na łączność głosową z Tomaszem Cichockim i wierzą, że kapitan naprawi telefon bądź skontaktuje się przez radio z przepływającym obok statkiem. Na razie jednak żeglarz płynie dość daleko od uczęszczanych szlaków handlowych, pozostaje więc trzymanie kciuków za bezpieczny i szczęśliwy rejs.

Aktualną lokalizację Tomasza Cichockiego można obserwować na stronie: www.kapitancichocki.pl/lokalizacja

Źródło: www.kapitancichocki.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze