TYP: a1

Bartek Czarciński przerwał rejs

czwartek, 6 października 2016
Z mediów
Bartek Czarciński, który odbywał samotną wyprawę dookoła świata, przerwał rejs. O 10.28 w środę, 5 października żeglarz został podjęty na pokład statku handlowego „Ultra Excellence”, który płynie w kierunku Port Elizabeth. Stan żeglarza jest bardzo dobry.

Bartek Czarciński
Fot. Polacy dookoła świata


Przyczyna przerwania rejsu są uszkodzenia, jakich doznała „Perła” we wtorek. Jacht podczas sztormu został przewrócona do góry dnem, a maszt złamany. Kapitan Czarciński zmuszony był wezwać pomoc.

- Kapitan Czarciński aktywował swoją radiopławę około godziny 14.00 czasu lokalnego 4 października - mówi Mark Steed z Centrum Koordynacji Ratownictwa Morskiego w Kapsztadzie. - Stracił maszt. Poinformowano nas, że jego łódź wywróciła się dwukrotnie, miał problem z wodą w środku i wymagał natychmiastowej pomocy. Przekierowaliśmy na jego pozycję statek.

Według informacji ze statku „Ultra Excellence” Bartłomiej Czarciński został podjęty na pokład 5 października o godzinie 10.28. Pozycja Bartka w tym momencie wynosiła: 39-01.2S/019-55.1E. „Perła” obecnie dryfuje na wpół zanurzona.

Bartek Czarciński wyruszył w swój wokółziemski rejs non stop 4 czerwca tego roku z mariny w Górkach Zachodnich. Kilka dni po starcie przerwał rejs po raz pierwszy z powodu kolizji ze statkiem. Żeglarz nie ucierpiał, a jego „Perła”, poza uszkodzonym masztem nie miała innych usterek. Do zderzenia doszło po minięciu przez Bartka szwedzkiego Helsingborgu, u wejścia do Cieśniny Kattegat. 1 października żeglarz wpłynął na Ocean Indyjski.

Podczas sztormu jacht został przewrócony do góry dnem, a maszt złamany. Wydarzyło się to 4.10. około 7:30. Bartek zmuszony był wezwać pomoc. Dzisiaj (5.10.) około 11:00 został ewakuowany i obecnie, już bezpieczny, płynie do Port Elizabeth w RPA.
Tagi: Bartek Czarciński, rejs, sztorm
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 July

Zmarł Witold Bublewski, harcmistrz, wybitny działacz Ligi Morskiej i Rzecznej, nestor polskiego żeglarstwa harcerskiego, zasłużony dla morskich spraw Polski.
sobota, 21 lipca 2007
Na s/y "Nord III" w samotny rejs z zamiarem dotarcia do Japonii wyruszył z San Francisco Andrzej Urbańczyk; było to pierwsze polskie przejście północnego Atlantyku.
czwartek, 21 lipca 1977
Do Nowego Jorku na "Gipsy Moth" wpływa Francis Chichester, zajmując pierwsze miejsce w pierwszych regatach OSTAR.
czwartek, 21 lipca 1960
Został założony pierwszy w Gdańsku polski klub żeglarski pod nazwą Pierwszy Polski Klub Jachtowy; później w 1932 r. klub ten połączył się z Polskim Klubem (niesportowym, a zrzeszającym gdańskich Polaków) i przybrał nazwę Polski Klub Morski.
piątek, 21 lipca 1922
Podniesienie bandery na barku "Lwów".
środa, 21 lipca 1920