TYP: a1

Atomowy olbrzym w drodze do Skandynawii

czwartek, 26 stycznia 2012
Weronika Morys

"50 Years of Victory" w Murmańsku.
Fot. Thomas Nilsen
“50 Years of Victory”, największy na świecie lodołamacz o napędzie nuklearnym, płynie z Murmańska do Zatoki Fińskiej. Statek opuścił Murmańsk w środę wieczorem i zbliża się do Norwegii. Następnie jednostka skieruje się w stronę Cieśnin Duńskich i dalej na Morze Bałtyckie. Zadaniem lodołamacza w Zatoce Fińskiej będzie jej udrożnienie dla statków płynących do i z St. Petersburga.


Podróż “50 Years of Victory” jest pilnie obserwowana przez Norweski Urząd ds. Ochrony przed Promieniowaniem (Norwegian Radiation Protection Authorities). Zwiększoną ostrożność wywołały zdarzenia z grudnia, kiedy to na rosyjskim statku "Vaygach" wybuchł pożar. Zginęło wtedy dwóch członków załogi, a jeden został ranny. Z kolei w maju na innym atomowym lodołamaczu doszło do wycieku z systemu chłodzenia reaktora.

Lodołamacz "50 Years of Victory" jest najpotężniejszą tego typu jednostką na świecie. Jest też najnowszym i największym lodołamaczem w rosyjskiej flocie - do użytku oddany został w 2007 roku.

Źródło: www.barentsobserver.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 August

Urodził się Czesław Marchaj, żeglarz, pilot szybowcowy, działacz żeglarski, a przede wszystkim autor fachowych książek żeglarskich, m.in. "Teoria Żeglowania", "Sailing Theory and Practice", "Aerohydrodynamics of Sailing", "Seaworthiness the forgotten Fact
piątek, 9 sierpnia 1918
W pobliżu Kaliningradu opuszczony przez załogę został s/y "Rzeszowiak"; w czasie akcji ratowniczej zginął prowadzący jacht ze stopniem sternika morskiego, a jacht z połamanymi masztami został odholowany do portu
wtorek, 9 sierpnia 2005