TYP: a1

Atlantycki drapieżnik znaleziony w Bałtyku

środa, 29 sierpnia 2018
Z mediów

Martwego miecznika dwumetrowej długości znaleziono na plaży przy wejściu nr 71 Stegna Junoszyno. Skąd atlantycki drapieżnik znalazł się w bałtyckich wodach?

 

Służby sprzątające plażę o znalezisku powiadomiły straż pożarna a ta – przyrodników. Znaleziony miecznik ma 2 metry i 6 centymetrów, jest w dobrym stanie, bez uszkodzeń na ciele. Jak ocenia Bartłomiej Arciszewski ze Stacji Morskiej UG w Helu, gdzie trafił drapieżnik, ryba musiała paść niedawno.

Wyniki sekcji miecznika będą znane pod koniec tygodnia. Jednak jak się okazuje, nie jest to pierwszy taki okaz wyłowiony z Bałtyku – ostatniego wyłowiono z Mierzei w październiku ubiegłego roku, w Jantarze. Od 2014 roku te ryby widuje się u naszych wybrzeży co roku.

Miecznik to gatunek występujący w oceanach strefy tropikalnej, z dala od brzegów. Może osiągać nawet 4 m długości i 500 kg masy ciała. Mieczniki należą do ryb najbardziej atrakcyjnych konsumpcyjnie. Z uwagi na swoje rozmiary i siłę potrafią być niebezpieczne dla poławiających je wędkarzy. 

 

Tagi: miecznik, Bałtyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 December

W Berdyczowie urodził się Józef Korzeniowski, pisarz marynista, znany później jako Joseph Conrad; jako młody człowiek wyemigrował do Anglii, gdzie zaciągnął się na statek. Po latach służby na morzu osiadł w południowej Anglii, gdzie zmarł w 1925 r.
czwartek, 3 grudnia 1857