TYP: a1

Atlantycki drapieżnik znaleziony w Bałtyku

środa, 29 sierpnia 2018
Z mediów

Martwego miecznika dwumetrowej długości znaleziono na plaży przy wejściu nr 71 Stegna Junoszyno. Skąd atlantycki drapieżnik znalazł się w bałtyckich wodach?

 

Służby sprzątające plażę o znalezisku powiadomiły straż pożarna a ta – przyrodników. Znaleziony miecznik ma 2 metry i 6 centymetrów, jest w dobrym stanie, bez uszkodzeń na ciele. Jak ocenia Bartłomiej Arciszewski ze Stacji Morskiej UG w Helu, gdzie trafił drapieżnik, ryba musiała paść niedawno.

Wyniki sekcji miecznika będą znane pod koniec tygodnia. Jednak jak się okazuje, nie jest to pierwszy taki okaz wyłowiony z Bałtyku – ostatniego wyłowiono z Mierzei w październiku ubiegłego roku, w Jantarze. Od 2014 roku te ryby widuje się u naszych wybrzeży co roku.

Miecznik to gatunek występujący w oceanach strefy tropikalnej, z dala od brzegów. Może osiągać nawet 4 m długości i 500 kg masy ciała. Mieczniki należą do ryb najbardziej atrakcyjnych konsumpcyjnie. Z uwagi na swoje rozmiary i siłę potrafią być niebezpieczne dla poławiających je wędkarzy. 

 

Tagi: miecznik, Bałtyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520