TYP: a1

Aresztowany polski kapitan statku, który staranował niszczyciela

czwartek, 29 października 2020
Z mediów/PAP

We wtorek informowaliśmy o wypadku w porcie w Pireusie, kiedy to kontenerowiec Maersk Launceston uderzył w greckiego niszczyciela min. Wczoraj został aresztowany kapitan kontenerowca, którym, jak się okazuje, był Polak. 

 

O aresztowaniu polskiego kapitana poinformowało greckie ministerstwo żeglugi. Do zatrzymania doszło po przesłuchaniu kapitana przez władze greckiego portu a aresztowanemu przedstawiono zarzut „spowodowania wypadku morskiego na skutek zaniedbania”. Pływający pod portugalską banderą kontenerowiec Maersk Launceston na razie też nie może  opuścić portu.

 

Do kolizji doszło we wtorek rano trzy mile morskie od Pireusu.  Długi na ok. 70 m grecki niszczyciel min Kallisto został uszkodzony tak poważnie (jak donoszą greckie media, „niemal przecięty na pół”), że nie da się go naprawić. Dwie osoby z załogi zostały ranne. Po akcji ratowniczej podjętej natychmiast przez marynarkę wojenną i straż przybrzeżną okręt został odholowany do bazy morskiej na Salaminie. 
Poza polskim kapitanem na pokładzie kontenerowca znajdowała się załoga złożono z Filipińczyków i Rosjan.  

 

Aktualizacja - kapitan został wypuszczony w czwartek, po  przesłuchaniu przez prokuratora. Następnie pozwolono mu na powrót na statek, musi jednak pozostać na miejscu, aby można z nim było przeprowadzić dalsze rozmowy

Tagi: wypadek, Pireus, Maersk Launceston, Kallisto
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 June

W Sztokholmie otwarto Muzeum Okrętu "Vasa".
piątek, 15 czerwca 1990
Alfred Johnson, rybak nowofunlandzki na swojej dory o długości 5 m o nazwie "Centennial" wyruszył z Gloucester w pierwszy samotny rejs przez Atlantyk; dotarł do Liverpoolu 17 sierpnia tego roku.
czwartek, 15 czerwca 1876