TYP: a1

Aresztowany polski kapitan statku, który staranował niszczyciela

czwartek, 29 października 2020
Z mediów/PAP

We wtorek informowaliśmy o wypadku w porcie w Pireusie, kiedy to kontenerowiec Maersk Launceston uderzył w greckiego niszczyciela min. Wczoraj został aresztowany kapitan kontenerowca, którym, jak się okazuje, był Polak. 

 

O aresztowaniu polskiego kapitana poinformowało greckie ministerstwo żeglugi. Do zatrzymania doszło po przesłuchaniu kapitana przez władze greckiego portu a aresztowanemu przedstawiono zarzut „spowodowania wypadku morskiego na skutek zaniedbania”. Pływający pod portugalską banderą kontenerowiec Maersk Launceston na razie też nie może  opuścić portu.

 

Do kolizji doszło we wtorek rano trzy mile morskie od Pireusu.  Długi na ok. 70 m grecki niszczyciel min Kallisto został uszkodzony tak poważnie (jak donoszą greckie media, „niemal przecięty na pół”), że nie da się go naprawić. Dwie osoby z załogi zostały ranne. Po akcji ratowniczej podjętej natychmiast przez marynarkę wojenną i straż przybrzeżną okręt został odholowany do bazy morskiej na Salaminie. 
Poza polskim kapitanem na pokładzie kontenerowca znajdowała się załoga złożono z Filipińczyków i Rosjan.  

 

Aktualizacja - kapitan został wypuszczony w czwartek, po  przesłuchaniu przez prokuratora. Następnie pozwolono mu na powrót na statek, musi jednak pozostać na miejscu, aby można z nim było przeprowadzić dalsze rozmowy

Tagi: wypadek, Pireus, Maersk Launceston, Kallisto
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 May

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850