TYP: a1

Anakonda-18

środa, 7 listopada 2018
8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Rozpoczęło się największe, cykliczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP o połączonym charakterze, prowadzone w układzie międzynarodowym   Anakonda 18. Głównym zadaniem sił Marynarki Wojennej będzie kompleksowa operacja osłony jednostek transportu morskiego.

[t][/t] [s]Fot. http://8fow.wp.mil.pl[/s]

W ćwiczeniu uczestniczą żołnierze z 10 krajów Sojuszu oraz struktur dowodzenia i sił NATO. Na terytorium RP ćwiczy około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy w Estonii, Litwie i na Łotwie oraz akwenie Morza Bałtyckiego. Manewry prowadzone są na poligonach w Polsce, w międzynarodowej przestrzeni powietrznej oraz na Morzu Bałtyckim. W ramach tegorocznej edycji Anakondy przeprowadzone zostanie ćwiczenie antyterrorystyczne pk. „Kaper-18/II”.

Główny cel manewrów Anakonda-18 to integracja narodowych, sojuszniczych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej w środowisku zagrożeń konwencjonalnych oraz hybrydowych. Dodatkowo sprawdzone zostały zdolności do wypełniania zadań w ramach „państwa gospodarza”, zarówno pod względem funkcjonowania całego systemu, jak i procedur związanych z przyjęciem i zabezpieczeniem sił sojuszniczych.

W ramach manewrów Anakonda-18, załogi okrętów będą m. in. monitorowały morskie szlaki komunikacyjne, wykonywały strzelania artyleryjskie do celów morskich i powietrznych oraz prowadziły operacje osłony jednostek transportu morskiego. Przećwiczone zostaną także działania antyterrorystyczne i antypirackie, stawianie własnych zagród minowych oraz poszukiwanie i zwalczanie zagród minowych przeciwnika. Okręty będą działały na wydzielonych poligonach wzdłuż polskiego wybrzeża oraz w bazach morskich. Całością sił na morzu dowodzi Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego.

W listopadowych manewrach udział wezmą siły 3. Flotylli Okrętów z Gdyni, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia oraz Brygady Lotnictwa MW, a więc wszystkich głównych związków taktycznych Marynarki Wojennej. Z marynarzami współpracować będą także także lotnicy z Sił Powietrznych, żołnierze Wojsk Lądowych, Jednostki Wojskowej Grom, Żandarmerii Wojskowej oraz Policja, Straż Graniczna i instytucje układu pozamilitarnego.

Marynarka Wojenna do udziału w ćwiczeniu Anakonda-18 wydzieliła kilkanaście okrętów i pomocniczych jednostek pływających z 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wsparcie z powietrza zapewnią samoloty i śmigłowce z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz jednostki brzegowe z obu flotyll, w tym pododdziały Morskiej Jednostki Rakietowej oraz 43. Batalionu Saperów z Rozewia.

 

Siły Marynarki Wojennej biorące udział w ćwiczeniu Anakonda 18:

Okręty:

- fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko;

- okręt podwodny ORP Sęp;

- okręt rakietowy ORP Grom;

- okręty ratownicze OORP Lech i Zbyszko;

- okręty transportowo – minowe OORP Gniezno i Kraków;

- okręt hydrograficzny ORP Heweliusz;

- trałowce: OORP Gopło, Wigry, Dąbie, Mielno, Mamry;

- zbiornikowiec paliwowy Z-8;

- oraz pomocnicze jednostki pływające zabezpieczające prowadzenie działań na morzu (kutry, holowniki).

Lotnictwo morskie reprezentować będą:

- śmigłowce ratownicze W-3RM;

- śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14Pł;

- samoloty patrolowe Bryza.

Dowództwa oraz jednostki brzegowe:

- Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego;

- Dowództwo 3. Flotylli Okrętów w Gdyni;

- Dowództwo 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu;

- Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej;

- 43. Batalion Saperów w Rozewiu;

- Komenda Portu Wojennego Gdynia;

- Komenda Portu Wojennego Świnoujście;

- Morska Jednostka Rakietowa Siemirowice.

 

Tagi: ćwiczenia, marynarka wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 January

Opłynięcie Przylądka Horn przez harcerski żaglowiec "Zawisza Czarny" pod dowództwem Waldemara Mieczkowskiego.
poniedziałek, 25 stycznia 1999
W Mrągowie zakończono kolejny etap budowy Szkoły Mistrzostwa Sportowego, kuźni młodych talentów w żeglarstwie regatowym.
sobota, 25 stycznia 1997
W Gdyni powołano do życia Jacht Klub Morski "Kotwica" pod partonatem Dowództwa Marynarki Wojennej.
sobota, 25 stycznia 1958
Z Casablanki wystartował w rejs dookoła świata s/y "Opty" z Kapitanem Leonidem Teligą.
środa, 25 stycznia 1967