TYP: a1

Anakonda-18

środa, 7 listopada 2018
8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Rozpoczęło się największe, cykliczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP o połączonym charakterze, prowadzone w układzie międzynarodowym   Anakonda 18. Głównym zadaniem sił Marynarki Wojennej będzie kompleksowa operacja osłony jednostek transportu morskiego.

[t][/t] [s]Fot. http://8fow.wp.mil.pl[/s]

W ćwiczeniu uczestniczą żołnierze z 10 krajów Sojuszu oraz struktur dowodzenia i sił NATO. Na terytorium RP ćwiczy około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy w Estonii, Litwie i na Łotwie oraz akwenie Morza Bałtyckiego. Manewry prowadzone są na poligonach w Polsce, w międzynarodowej przestrzeni powietrznej oraz na Morzu Bałtyckim. W ramach tegorocznej edycji Anakondy przeprowadzone zostanie ćwiczenie antyterrorystyczne pk. „Kaper-18/II”.

Główny cel manewrów Anakonda-18 to integracja narodowych, sojuszniczych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej w środowisku zagrożeń konwencjonalnych oraz hybrydowych. Dodatkowo sprawdzone zostały zdolności do wypełniania zadań w ramach „państwa gospodarza”, zarówno pod względem funkcjonowania całego systemu, jak i procedur związanych z przyjęciem i zabezpieczeniem sił sojuszniczych.

W ramach manewrów Anakonda-18, załogi okrętów będą m. in. monitorowały morskie szlaki komunikacyjne, wykonywały strzelania artyleryjskie do celów morskich i powietrznych oraz prowadziły operacje osłony jednostek transportu morskiego. Przećwiczone zostaną także działania antyterrorystyczne i antypirackie, stawianie własnych zagród minowych oraz poszukiwanie i zwalczanie zagród minowych przeciwnika. Okręty będą działały na wydzielonych poligonach wzdłuż polskiego wybrzeża oraz w bazach morskich. Całością sił na morzu dowodzi Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego.

W listopadowych manewrach udział wezmą siły 3. Flotylli Okrętów z Gdyni, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia oraz Brygady Lotnictwa MW, a więc wszystkich głównych związków taktycznych Marynarki Wojennej. Z marynarzami współpracować będą także także lotnicy z Sił Powietrznych, żołnierze Wojsk Lądowych, Jednostki Wojskowej Grom, Żandarmerii Wojskowej oraz Policja, Straż Graniczna i instytucje układu pozamilitarnego.

Marynarka Wojenna do udziału w ćwiczeniu Anakonda-18 wydzieliła kilkanaście okrętów i pomocniczych jednostek pływających z 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wsparcie z powietrza zapewnią samoloty i śmigłowce z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz jednostki brzegowe z obu flotyll, w tym pododdziały Morskiej Jednostki Rakietowej oraz 43. Batalionu Saperów z Rozewia.

 

Siły Marynarki Wojennej biorące udział w ćwiczeniu Anakonda 18:

Okręty:

- fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko;

- okręt podwodny ORP Sęp;

- okręt rakietowy ORP Grom;

- okręty ratownicze OORP Lech i Zbyszko;

- okręty transportowo – minowe OORP Gniezno i Kraków;

- okręt hydrograficzny ORP Heweliusz;

- trałowce: OORP Gopło, Wigry, Dąbie, Mielno, Mamry;

- zbiornikowiec paliwowy Z-8;

- oraz pomocnicze jednostki pływające zabezpieczające prowadzenie działań na morzu (kutry, holowniki).

Lotnictwo morskie reprezentować będą:

- śmigłowce ratownicze W-3RM;

- śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14Pł;

- samoloty patrolowe Bryza.

Dowództwa oraz jednostki brzegowe:

- Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego;

- Dowództwo 3. Flotylli Okrętów w Gdyni;

- Dowództwo 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu;

- Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej;

- 43. Batalion Saperów w Rozewiu;

- Komenda Portu Wojennego Gdynia;

- Komenda Portu Wojennego Świnoujście;

- Morska Jednostka Rakietowa Siemirowice.

 

Tagi: ćwiczenia, marynarka wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999