TYP: a1

A.N.A.Charter - proces trwa!

piątek, 7 listopada 2014
MZ

Przygotowując relację z kolejnego dnia procesu w sprawie A.N.A. Charter, sporym kłopotem było zatytułowanie tejże relacji. Cóż bowiem nowego można wymyślić, jeśli od miesięcy, a raczej od lat, pisze się o kolejnym posiedzeniu Sądu. I wtedy, pod wpływem faktu, iż na rozprawie pojawił się od dawna nie widziany oskarżony Piotr W. podtrzymując swoje żądanie, by wszyscy poszkodowani i świadkowie zeznawali w ten sposób potwierdzając to co powiedzieli w śledztwie, przyszła mi do głowy trawestacja cytatu z PSL-owskiego klasyka – proces trwa i trwa mać!

Ale teraz kilka słów o tym, co na tym posiedzeniu usłyszeliśmy. Stawiła się czwórka świadków, ich relacje były podobne, trójka chciała skorzystać z oferty czarterowej skłoniona atrakcyjną ich ceną, jedna z osób postanowiła wybrać się na proponowany rejs w Grecji.

Nie trzeba wielkiej przenikliwości, by zorientować się, że ani czartery nie zostały zrealizowane, ani rejsowa impreza się nie odbyła. Zatem trójka z tych osób straciła pieniądze. Jedna ze wspomnianej czwórki zasługuje na miano „Szczęściarza” - nie zdążyła wpłacić żądanej kwoty, bowiem w międzyczasie na żeglarskich forach internetowych pojawiła się informacja, że zarówno czartery, jak i rejsy zakontraktowane za pomocą firmy A.N.A. Charter się nie odbyły. To wywołało u owej osoby rozsądny odruch niechęci i powstrzymało od nieroztropnego zadysponowania gotówką.

Wracamy teraz do spraw proceduralnych. Oskarżony Piotr W. jak już wspomniałem potwierdził, że nie odstąpi od postulatu przesłuchania wszystkich świadków i pokrzywdzonych. Prokurator stwierdził, że ma to na celu jedynie przedłużanie procedury. Piotr W. skorzystał z okazji mówiąc, iż ten czas pozwoli sądowi na rzetelne zapoznanie się z aktami sprawy, bowiem on wątpi w to, że Sędzia gruntownie je przestudiował. Zgłosił też kolejne wnioski. I tak pod koniec tego posiedzenia przewodniczący do nich się ustosunkował.

Ci świadkowie, którzy prosili, by ich przesłuchać w miejscu zamieszkania, tam zostaną przesłuchani, bez konieczności odbierania ich zeznań w Krakowie. Odrzucił wniosek o powołanie biegłych do spraw księgowych, którzy mieli zbadać rzetelność powiększenia kapitału spółki A.N.A Charter oraz przepływu pieniędzy między między kontrahentami i ową nieznaną firmą w Emiratach Arabskich, przychylił się natomiast do wniosku, by powołać biegłego tłumacza do mailowej korespondencji z armatorami w Hiszpanii i Grecji, z nimi bowiem miał korespondować oskarżony Piotr W. na zlecenie firmy A.N.A. Charter. Po tych postanowieniach ogłoszono przerwę w rozprawie do dnia 9 grudnia. Będziemy!

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940