TYP: a1

Amerykańska marynarka wojenna walczy z dronami

wtorek, 25 lutego 2020
Monika Frenkiel

Okazuje się, że plan pewnego polskiego ministra obrony narodowej zakładający zainwestowanie w armię dronów ktoś potraktował serio… Amerykańska marynarka wojenna zainstalowała na swoich okrętach broń laserową przeciwko dronom.

 

Heheszki heheszkami, ale od jakiegoś już czasu „bezzałogowe statki powietrzne”, czyli szpiegujące drony stają się coraz większym zagrożeniem dla amerykańskich okrętów a prace nad zabezpieczeniem przed nimi trwają od 2014 roku. System obrony przed nimi zamontowano w listopadzie ubiegłego roku, 20 lutego oficjalnie potwierdziło informację Dowództwo Morskiego Systemu Nawigacyjnego (NAVSEA) Marynarki Wojennej. Pierwszym okrętem dysponującym nowym sposobem obrony jest USS Dewey (DDG 105), niszczyciel pocisków kierowanych klasy Arleigh Burke.

 

Ciekawostką może być to, jak działa wspomniany system obrony o wdzięcznej nazwie ODIN, czyli Optical Dazzling Interdictor Navy.

ODIN to kontynuacja systemu LaWS (Laser Weapons System), ale w odróżnieniu od poprzednika, nie ma służyć do strącania wrogich jednostek, a po prostu będzie oślepiał i wprowadzał w błąd jego systemy autonomiczne i czujniki.  Do jego atutów należą stosunkowo niska cena i skuteczność, bo o ile przed pociskami drony mogą łatwo uciec, o tyle wiązka lasera będzie szybsza i skuteczniejsza.

 

Instalacja ODIN na Dewey będzie pierwszym operacyjnym zastosowaniem samodzielnego bojowego systemu laserowego. W ciągu najbliższych dwóch lat ODIN ma zostać wdrożony w całej amerykańskiej flocie.  

Tagi: dron, laser, ODIN, US Navy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 October

"Zew Morza" z Kapitanem Zdzisławem Michalskim zamyka na Atlantyku wokółziemską pętlą.
środa, 30 października 1974
Zakończyła się w Szczecinie prawie 16. miesięczna wyprawa s/y "Śmiały" pod dowództwem Kpt. Bolesława Kowalskiego na trasie ze Szczecina, dookoła Ameryki Południowej, przez Kanał Panamski, Freeport na Wyspach Bahama, do Szczecina.
niedziela, 30 października 1966
W lokalu "Grand Cafe" powołano do życia Klub Sportowy "Gryf" w Gdyni.
wtorek, 30 października 1928