TYP: a1

Amerykańska marynarka wojenna walczy z dronami

wtorek, 25 lutego 2020
Monika Frenkiel

Okazuje się, że plan pewnego polskiego ministra obrony narodowej zakładający zainwestowanie w armię dronów ktoś potraktował serio… Amerykańska marynarka wojenna zainstalowała na swoich okrętach broń laserową przeciwko dronom.

 

Heheszki heheszkami, ale od jakiegoś już czasu „bezzałogowe statki powietrzne”, czyli szpiegujące drony stają się coraz większym zagrożeniem dla amerykańskich okrętów a prace nad zabezpieczeniem przed nimi trwają od 2014 roku. System obrony przed nimi zamontowano w listopadzie ubiegłego roku, 20 lutego oficjalnie potwierdziło informację Dowództwo Morskiego Systemu Nawigacyjnego (NAVSEA) Marynarki Wojennej. Pierwszym okrętem dysponującym nowym sposobem obrony jest USS Dewey (DDG 105), niszczyciel pocisków kierowanych klasy Arleigh Burke.

 

Ciekawostką może być to, jak działa wspomniany system obrony o wdzięcznej nazwie ODIN, czyli Optical Dazzling Interdictor Navy.

ODIN to kontynuacja systemu LaWS (Laser Weapons System), ale w odróżnieniu od poprzednika, nie ma służyć do strącania wrogich jednostek, a po prostu będzie oślepiał i wprowadzał w błąd jego systemy autonomiczne i czujniki.  Do jego atutów należą stosunkowo niska cena i skuteczność, bo o ile przed pociskami drony mogą łatwo uciec, o tyle wiązka lasera będzie szybsza i skuteczniejsza.

 

Instalacja ODIN na Dewey będzie pierwszym operacyjnym zastosowaniem samodzielnego bojowego systemu laserowego. W ciągu najbliższych dwóch lat ODIN ma zostać wdrożony w całej amerykańskiej flocie.  

Tagi: dron, laser, ODIN, US Navy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 May

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850