TYP: a1

"Akademik Łomonosow": pierwsza pływająca elektrownia atomowa

piątek, 27 września 2019
Anna Ciężadło

Rosjanie uruchomili właśnie pierwszą na świecie elektrownię atomową zlokalizowaną na statku. Jednostka, o której mowa nosi nazwę "Akademik Łomonosow", na cześć wybitnego rosyjskiego uczonego oraz poety, Michaiła Wasiljewicza Łomonosowa.

 

Statek zacumował kilka dni temu w porcie Pewek, zlokalizowanym w należącym do Rosji Czukockim Okręgu Autonomicznym. Będzie to jak na razie stałe miejsce stacjonowania Łomonosowa, co czyni go najdalej wysuniętą na północ elektrownią atomową na świecie.

 

Decyzję o konieczności podjęcia budowy pływających elektrowni atomowych Rosjanie podjęli już w 2000 roku. Była ona podyktowana ciągłymi problemami z dostarczaniem energii do trudno dostępnych regionów kraju. Zgodnie z przyjętymi wówczas założeniami, pływające elektrownie jądrowe mają cumować w pobliżu miast oraz większych zakładów przemysłowych, którym dostarczać będą ciepło oraz elektryczność. Planowane jest zbudowanie ośmiu jednostek tego typu.

 

Powstanie Akademika Łomonosowa wiązało się z szeregiem trudności. Stępkę pod budowę jednostki położono w 2007 roku, jednakże późniejsze turbulencje finansowe sprawiły, że budowę ukończono dopiero w 2018 roku. Na pokładzie statku zamontowano dwa reaktory atomowe KLT-40S o mocy 35 MW każdy.

 

Zgodnie z planem, stacjonujący w Peweku Łomonosow ma przejąć funkcje przeznaczonej do zamknięcia Bilibińskiej Elektrowni Atomowej. Nieoficjalnie mówi się też, że statek zapewni energię nie tylko miastu, ale także rosyjskiej Flocie Północnej.

 

 

Tagi: Łomonosow, Rosja, energia jądrowa, energia, Flota Północna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 August

Z Międzyzdrojów startuje I edycja regat Catamaran Amber Cup
sobota, 5 sierpnia 2000
Wojciech Biały, Jerzy Tarasiewicz, Ewa Chudyk i Ewa Mykita na statkowej szalupie "Rozumek" w Rijece rozpoczęli rejs z zamiarem opłynięcia Ziemi. Ze zmieniającą się załogą "Rozumek" odbył rejs na trasie Baleary, Giblartar, Casablancę, Las Palmas, Dakar, Mo
sobota, 5 sierpnia 1967
Zakończyła się 16. edycja Pucharu Ameryki; w finale regat amerykański "Ranger" pokonał brytyjskiego "Endeavoura II"
czwartek, 5 sierpnia 1937
Na "Sea Serpent" zakończył rejs z Bostonu do Coverack (Lizard) J.W.Lawlor
środa, 5 sierpnia 1891