TYP: a1

92 lata minęło od zaślubin Polski z morzem

piątek, 10 lutego 2012

Puck. Pomnik Józefa Hallera
Fot. Jan Jerszyński
10 lutego 1920 roku generał Józef Haller dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z Bałtykiem, wrzucając do wód Zatoki Puckiej platynowy pierścień. W Pucku odbyła się również msza święta dziękczynna. W czasie nabożeństwa duchowni poświęcili Banderę Polską, która została wciągnięta na maszt przy huku 21 salw armatnich, jako znak objęcia przez Polską Marynarkę Wojenną wachty na Bałtyku. Polska objęła 10 lutego odcinek wybrzeża morskiego, które wraz z Mierzeją Helską liczyło 140 km.


Dzisiaj, 92 lata po tych wydarzeniach, w Pucku odbywają się uroczystości rocznicowe. Z tej okazji mszę świętą w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odprawił ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Po nabożeństwie w porcie rybackim zaplanowane zostało wręczenie odznaczeń i Pierścieni Hallera nadanych przez Ligę Morską i Rzeczną oraz złożenie kwiatów przy obelisku ku czci dowódcy Błękitnej Armii. Uroczystości odbywają się z udziałem delegacji Marynarki Wojennej oraz w honorowej asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW.

W sobotę uroczystości zaślubinowe odbędą się również we Władysławowie, dla upamiętnienia wizyty generała Hallera, który 11 lutego 1920 roku wypłynął w krótki rejs po morzu na pokładzie kutra Jakuba Myślisza.

Źródło: www.polskatimes.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 July

Zmarł Witold Bublewski, harcmistrz, wybitny działacz Ligi Morskiej i Rzecznej, nestor polskiego żeglarstwa harcerskiego, zasłużony dla morskich spraw Polski.
sobota, 21 lipca 2007
Na s/y "Nord III" w samotny rejs z zamiarem dotarcia do Japonii wyruszył z San Francisco Andrzej Urbańczyk; było to pierwsze polskie przejście północnego Atlantyku.
czwartek, 21 lipca 1977
Do Nowego Jorku na "Gipsy Moth" wpływa Francis Chichester, zajmując pierwsze miejsce w pierwszych regatach OSTAR.
czwartek, 21 lipca 1960
Został założony pierwszy w Gdańsku polski klub żeglarski pod nazwą Pierwszy Polski Klub Jachtowy; później w 1932 r. klub ten połączył się z Polskim Klubem (niesportowym, a zrzeszającym gdańskich Polaków) i przybrał nazwę Polski Klub Morski.
piątek, 21 lipca 1922
Podniesienie bandery na barku "Lwów".
środa, 21 lipca 1920