TYP: a1

92 lata minęło od zaślubin Polski z morzem

piątek, 10 lutego 2012

Puck. Pomnik Józefa Hallera
Fot. Jan Jerszyński
10 lutego 1920 roku generał Józef Haller dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z Bałtykiem, wrzucając do wód Zatoki Puckiej platynowy pierścień. W Pucku odbyła się również msza święta dziękczynna. W czasie nabożeństwa duchowni poświęcili Banderę Polską, która została wciągnięta na maszt przy huku 21 salw armatnich, jako znak objęcia przez Polską Marynarkę Wojenną wachty na Bałtyku. Polska objęła 10 lutego odcinek wybrzeża morskiego, które wraz z Mierzeją Helską liczyło 140 km.


Dzisiaj, 92 lata po tych wydarzeniach, w Pucku odbywają się uroczystości rocznicowe. Z tej okazji mszę świętą w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odprawił ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Po nabożeństwie w porcie rybackim zaplanowane zostało wręczenie odznaczeń i Pierścieni Hallera nadanych przez Ligę Morską i Rzeczną oraz złożenie kwiatów przy obelisku ku czci dowódcy Błękitnej Armii. Uroczystości odbywają się z udziałem delegacji Marynarki Wojennej oraz w honorowej asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW.

W sobotę uroczystości zaślubinowe odbędą się również we Władysławowie, dla upamiętnienia wizyty generała Hallera, który 11 lutego 1920 roku wypłynął w krótki rejs po morzu na pokładzie kutra Jakuba Myślisza.

Źródło: www.polskatimes.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 September

W okolicy Łeby wszedł na mieliznę s/y "Jurand". Przyczyną wejścia na mieliznę był błąd nawigacyjny - pomyłka w indentyfikacji latarni morskich Stilo i Czołpino; jacht przeszedł kosztowny remont poawaryjny.
piątek, 28 września 1990
W czasie corocznych regat Opali z s/y "Kapitan Haska" wypadł za burtę i zginął III oficer.
niedziela, 28 września 1986
Z Portsmouth startuje 4 edycja regat Whitbread Race.
sobota, 28 września 1985
W Marsylii rozpoczął się rejs Alaina Gerbaulda na s/y "Firecrest".
środa, 28 września 1932
Wodowanie "Prinzess Eitel Friedrich", późniejszego "Daru Pomorza" w hamburskiej stoczni Blohm und Voss.
wtorek, 28 września 1909
Samuel Morse opatentował skonstruowany przez siebie telegraf elektromagnetyczny.
czwartek, 28 września 1837