TYP: a1

92 lata minęło od zaślubin Polski z morzem

piątek, 10 lutego 2012

Puck. Pomnik Józefa Hallera
Fot. Jan Jerszyński
10 lutego 1920 roku generał Józef Haller dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z Bałtykiem, wrzucając do wód Zatoki Puckiej platynowy pierścień. W Pucku odbyła się również msza święta dziękczynna. W czasie nabożeństwa duchowni poświęcili Banderę Polską, która została wciągnięta na maszt przy huku 21 salw armatnich, jako znak objęcia przez Polską Marynarkę Wojenną wachty na Bałtyku. Polska objęła 10 lutego odcinek wybrzeża morskiego, które wraz z Mierzeją Helską liczyło 140 km.


Dzisiaj, 92 lata po tych wydarzeniach, w Pucku odbywają się uroczystości rocznicowe. Z tej okazji mszę świętą w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odprawił ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Po nabożeństwie w porcie rybackim zaplanowane zostało wręczenie odznaczeń i Pierścieni Hallera nadanych przez Ligę Morską i Rzeczną oraz złożenie kwiatów przy obelisku ku czci dowódcy Błękitnej Armii. Uroczystości odbywają się z udziałem delegacji Marynarki Wojennej oraz w honorowej asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW.

W sobotę uroczystości zaślubinowe odbędą się również we Władysławowie, dla upamiętnienia wizyty generała Hallera, który 11 lutego 1920 roku wypłynął w krótki rejs po morzu na pokładzie kutra Jakuba Myślisza.

Źródło: www.polskatimes.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 June

Na jachcie "Svaap" do załogowych regat bermudzkich wystartował William Albert Robinson; na Bermudach żeglarz pożegnał przyjaciół i tylko z jednym bermudzkim chłopcem pożeglował przez Kanał Panamski na Galapagos, Tahiti, później Fidżi, Indonezję, Cieśninę
sobota, 23 czerwca 1928
Na jachcie o nazwie "Saoirse" wyruszył w załogowy rejs dookoła świata Irlandczyk O'Brien, pierwszy żeglarz, który żeglował wokół trzech przylądków Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.
sobota, 23 czerwca 1923
Urodził się Czesław Czarnowski, doktor medycyny, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, wybitny artysta-marynista. Od 1899 r. kapitan jachtowy, członek dawnych jachtklubów w Nowogrodzie i Petersburgu, działacz Ligi Morskiej w Wilnie, od 1925 r.
sobota, 23 czerwca 1883