TYP: a1

8 najlepszych miejsc do nurkowania na świecie

niedziela, 7 listopada 2010
Weronika Morys
Great Blue Hole


Pływanie wśród bajecznie kolorowych koralowców, pomiędzy zwinnymi rybami i ospałymi żółwiami - nurkowanie pozwala zapoznać się z bogactwem morskiego królestwa. W czasach, kiedy prawie każdy zakątek globu jest opanowany przez turystów, nurkowanie dostarcza unikalnych przeżyć i doznań. Czasopismo internetowe Wild Junket opublikowało listę ośmiu najlepszych miejsc do uprawiania tego sportu.

1. Wielka Rafa Barierowa, Australia


Kwintesencją wielu podróży turystycznych do Australii jest zanurzenie się w świat największej na świecie barierowej rafy koralowej. Wielka Rafa Barierowa to największa na Ziemi struktura wytworzona przez organizmy żywe, którą zamieszkuje około 1500 gatunków ryb, 5000 gatunków mięczaków oraz 400 gatunków koralowców i 500 gatunków wodorostów. Niestety z powodu działalności człowieka rafa stale się zmniejsza, tym bardziej więc trzeba się pospieszyć, żeby zobaczyć ten cud natury.

Sarah_Ackerman
Fot. Sarah_Ackerman, www.flickr.com

2. Jukatan, Meksyk

Meksykański półwysep Jukatan jest usiany słodkowodnymi podwodnymi studniami, zwanymi “cenote”. Studnie te są świetnymi miejscami do nurkowania, dostarczającymi jedynych w swoim rodzaju wrażeń. Jedną z najbardziej znanych jest Cenote Taj Maja, położona na południe od miasta Playa del Carmen, zlokalizowanego na południowym wybrzeżu Meksyku. Studnia ma 15 m głębokości i 18 m szerokości. Ściany jaskini pokryte są ogromną ilością stalaktytów i stalagmitów.

tslane888
Fot. tslane888, www.flickr.com

3. Wyspy Galapagos, Ekwador

Archipelag był znany pod wieloma nazwami, np. Las Encantadas (Zaczarowane Wyspy). Natomiast hiszpańska nazwa "Archipelago de Galápagos" albo "Islas Galápagos" pochodzi od słowa "galápago" (czyli "żółw"). Wyspy Galapagos są zamieszkiwane przez jedne z najbardziej unikalnych organizmów na Ziemi, tzw. endemity czyli organizmy charakterystyczne dla tego obszaru. Jedno z najlepszych miejsc do podziwiania bogactwa podwodnej natury to Gordon Rocks. Można tu zaobserwować rekiny-młoty i barakudy lub pływać wśród lwów morskich i pingwinów.

derekkeats
Fot. derekkeats, www.flickr.com

4. Blue Hole, Belize

Blue Hole to legendarna studnia morska. Żaden szanujący się nurek nie opuści Belize, zanim nie zanurkuje w tym niesamowitym miejscu. Widok z lotu ptaka na okrągłą plamę ciemnoniebieskiej wody otoczoną przez płytsze wody turkusowego morza robi wielkie wrażenie. Studnia powstała poprzez zapadnięcie się stropu wapiennej jaskini w czasie ostatniej epoki lodowcowej. Zanurzenie się w niej na głębokość 45 m jest niezapomnianym przeżyciem.

wiki
www.wikipedia.org

5. Morze Czerwone, Egipt

Jednym z ulubionych miejsc nurkowych wśród Europejczyków jest Egipt. Przyczynił się do tego fakt, że można tu łatwo i stosunkowo tanio dotrzeć z kontynentu europejskiego. Oprócz bogatego życia morskiego wody Morza Czerwonego obfitują także w regiony, w których można nurkować wśród zatopionych wraków statków. Takimi miejscami są m. in. Sha’ab Abu Nuhas czy Ras Mohammed. W przeciwieństwie do innych opisywanych miejsc, na nurkowanie w Egipcie prawie każdy może sobie pozwolić.

prilfish
Fot. prilfish, www.flickr.com

6. Morze Nowogwinejskie, Papua-Nowa Gwinea

Koralowy trójkąt pomiędzy Filipinami, Indonezją i Papuą-Nową Gwineą cechuje bardzo wysoka bioróżnorodność - występuje tu ponad 800 gatunków roślin i zwierząt charakterystycznych tylko dla tego obszaru. Widoczność przekracza tu 40 m. Pod wodą napotkamy prawdziwy las gorgonii, 2-3-metrowe wachlarze korali, różne gatunki krabów, ryb i koników morskich.

tarotastic
Fot. tarotastic, www.flickr.com

7. Sipadan, Malezja

Wyspa Sipadan jest jednym z najlepiej zachowanych miejsc nurkowych. Turyści nie mogą zostawać tu na noc, żeby ograniczyć do minimum wpływ człowieka na delikatną równowagę ekologiczną. Pod wyspą znajduje się jaskinia zasłana kośćmi żółwi. Podejrzewa się, że te morskie zwierzęta gubią się w krętych korytarzach jaskini i toną nie mogąc nabrać powietrza. Miejsce to jest bardzo popularne wśród płetwonurków.

findiver
Fot. findiver, www.flickr.com

8. Taveuni, Fidżi

Nazywana Wyspą-Ogrodem Taveuni jest znana z barwnych koralowych ogrodów, które rozciągają się w poprzek Cieśniny Somosomo. Znajdująca się tu Tęczowa Rafa i Wielki Biały Mur zostały uznane za jedno z najlepszych miejsc nurkowych na świecie przez U.S. Divers Magazine. Łatwo tu spotkać olbrzymie pelagiczne ryby, barakudy, rekiny rafowe oraz manty zwane diabłami morskimi.

timoshea95
Fot. timoshea95, www.flickr.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 April

W Bremerhaven przekazano Amerykanom żaglowiec "Horst Vessel", obecnie "Eagle".
wtorek, 16 kwietnia 1946
W Spiliby urodził się sir John Franklin, żeglarz, podróżnik polarny i odkrywca. Głównym celem jego wypraw było poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego, zajmował się badaniem północnych wybrzeży Kanady. Zmarł (1847 r.) z wycieńczenia w czasie wyprawy p
niedziela, 16 kwietnia 1786