TYP: a1

30 września obchodzimy Światowy Dzień Morza

środa, 29 września 2021
Informacja prasowa/UM w Gdyni

30 września przypada Światowy Dzień Morza. Z tej okazji w czwartek siedziba Urzędu Morskiego w Gdyni, Kapitanat Portu Gdynia, Kapitanat Portu Północnego w Gdańsku i wybrane obiekty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zostaną podświetlone na niebiesko.

 

Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) ogłosił nową inicjatywę, mającą na celu promowanie tematu World Maritime Day (Światowego Dnia Morza), począwszy od tegorocznego, jakim jest „Marynarze: w centrum żeglugi”. IMO zamierza 30 września tego roku oświetlić kolorem niebieskim swoją londyńską siedzibę, w szczególności wkomponowany w bryłę budynku Pomnik Marynarza – iluminacja będzie kontynuowana w każdy kolejny Światowy Dzień Morza. IMO zaprosiła też państwa członkowskie, organizacje międzyrządowe i organizacje pozarządowe o statusie doradczym do przyłączenia się do tej corocznej inicjatywy poprzez oświetlenie swoich najbardziej charakterystycznych budynków, mostów, portów morskich, statków, pomników, muzeów i innych obiektów, podkreślających związki z morzem.

 

Tego dnia niebieska iluminacja zabłyśnie na murach siedziby Urzędu Morskiego w Gdyni przy ul. Chrzanowskiego 10 (19.00-24.00). W akcję włączyły się również trójmiejskie porty oraz Uniwersytet Morski w Gdyni. Port Gdynia oświetli całościowo budynek Kapitanatu, znajdujący się w sercu portu. Umożliwi to podziwianie iluminacji nie tylko od strony lądu, ale i od strony wody, dla statków wpływających głównym wejściem do gdyńskiego portu (19.00-6.00). Port Gdańsk oświetli budynek Kapitanatu Portu Północnego (19.00- 5.00) a na jego wieży pojawi się również laserowy napis „World Maritime Day”. Uniwersytet Morski w Gdyni oświetli na niebiesko w godz. 19.00-22.00 budynek główny UMG przy ul. Morskiej oraz żaglowiec „Dar Młodzieży”, zacumowany przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.

Inicjatywa jest symbolicznym wysiłkiem na rzecz zjednoczenia społeczności morskiej w celu podniesienia świadomości o zasadniczym wkładzie żeglugi w światową gospodarkę.

 

W ramach tegorocznej kampanii z okazji Światowego Dnia Morza, na forach międzynarodowych omawiane są kwestie, które nadal będą istotne dla marynarzy po ustaniu pandemii, takie jak sprawiedliwe traktowanie marynarzy, uczciwe warunki pracy (zgodnie z Konwencją o pracy na morzu Międzynarodowej Organizacji Pracy), szkolenia, kompleksowe podejście do kwestii bezpieczeństwa.

 

Urząd Morski w Gdyni zachęca do udziału w akcji i publikacji zdjęć w mediach społecznościowych #WorldMaritimeDay. Zdjęcia można również przesyłać na adres: media@imo.org lub do do Urzędu Morskiego w Gdyni: wm@umgdy,gov.pl

 

Tagi: Światowy Dzień Morza
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851