TYP: a1

Z cyklu: Co nowego na Wdzydzach

środa, 22 lipca 2015
Zbigniew Klimczak
W sensie żeglarskim Wdzydze są wciąż cudowne, czyste i spokojne, a na polanach dalej możemy spotkać drewno na ognisko. Ale mają pecha do włodarzy.

Wdzydze

Przypominam sprawę sprzedaży kawałka rzeki Wdy, bo ktoś chciał mieć rzekę płynącą przez podwórko! Kajakarze musieli przenosić kajaki 700 m. Już przepływają, ale rzeka nie odkupiona, a płot ma się dobrze. Dzieje się tak pomimo faktu, że notariusz nie ma prawa sporządzić umowy na sprzedaż działki pokrytej wodą!

Ale życie potrafi być ciekawsze i oto co nowego na Wdzydzach!

Pomorski Urząd Marszałkowski podjął (i chwała mu za to) inicjatywę pod tytułem "Kajakiem przez Pomorze" obejmującym 1500 km szlaków. Zapewnia dofinansowanie z UE. Do Programu przyjęte zostają tematy zgłoszone na Kartach przez samorządy, a następnie zarekomendowane do realizacji.

Gmina Kościerzyna postanowiła załapać się do Programu, ale zamiast zgłosić chęć inwestowania w lokalizację leżącą na szlaku kajakowym rz. Wdy, gdzie brak infrastruktury powoduje pewne szkody na j. Wdzydze, to zgłasza nowy szlak j. Jelenie - j. Gołuń i proponuje na nim wybudowanie przystani kajakowej kosztem ćwierć miliona złotych.

Na marginesie, to żaden szlak, przepływa od czasu do czasu jakiś wczasowicz lub turysta, ale o tym potem, i ma kilka km.

Gmina wystawia Kartę projektu, gdzie oświadcza, że w centrum wsi ma niezagospodarowaną działkę i bardzo pragnie ją zagospodarować. Na uzbrojenie, ogrodzenie, betonowy pomost pływający chce wydać wspomnianą wyżej kwotę pieniędzy, licząc oczywiście na dotację.

Pomorski UM po takim akcie dobrej woli projekt rekomenduje, bo i czemu nie! Gdzie tu więc problem?

Problem w tym, że działki te są od 13 lat zagospodarowane na podstawie umowy o dzierżawę i bardzo dobrze prosperuje tam ostatnia firma czarterująca jachty na Wdzydzach. Aby było ciekawej, realizuje wszystkie zadania, jakie Gmina wytyczyła przed inwestycją, a więc ma na regałach kajaki, które są wypożyczanie kilka razy w sezonie, ale są.

Wdzydze

Przyjmuje nielicznych kajakarzy i pozwala rozbić namiot w razie potrzeby. Jest prąd, wodą, prysznic i umywalka oraz WC. Jest legalny pomost pływający do celów manewrowych. Bosman jest 24 godz/dobę na miejscu. Dość wysokie koszty eksploatacyjne ponosi oczywiście dzierżawca i odprowadza podatki.

Czy ktoś potrafi wyjaśnić, dlaczego to coś chce się zniszczyć i za ćwierć miliona postawić coś gorszego i niczemu nie służącego, bo nadzieje na kajakowy ruch są bezpodstawne? No i kto będzie ponosił koszty eksploatacyjne? Problem składania fałszywych oświadczeń zostawiam prawnikom.

Takie to "nowości", arcyciekawe zresztą mam z Wdzydz. Ale żegluje się cudownie i jak zwykle zapraszam, choć niedługo już z własnym jachtem.

Batiar
Tagi: Wdzydze
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 June

Wystartował ze Świnoujścia s/y "Asterias" pod dowództwem Kapitana Aleksandra Lipińskiego w rejs dookoła świata na trasie Świnoujście, Bermudy, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Mauritius, Kapsztad, Świnoujście.
wtorek, 29 czerwca 1976
W kolejnych regatach Bermudy-Europa z metą w hiszpańskim porcie Bayona wziął udział "Dar Szczecina" z Kapitanem Jerzym Kraszewskim.
czwartek, 29 czerwca 1972
Z Helu wyruszył s/y "Freya" z Kpt. Dariuszem Boguckim; żeglarze dotarli do portu Godthab na Grenlandii i powrócili do kraju 19 września.
niedziela, 29 czerwca 1969
Wyruszył w pierwszy rejs 300-tonowy flagowy statek szkolny ZHP "Zawisza Czarny" pod Kapitanem Mariuszem Zaruskim; trasa wiodła z Gdyni do Kopenhagi, Londynu, Antwerpii, Amsterdamu i z powrotem do Gdyni.
sobota, 29 czerwca 1935
W Greenock wodowany został herbaciany kliper "Ariel", m.in. uczestnik regat kliprów w 1866 r., w których startowały trzy najsłynniejsze klipry "Teaping", "Ariel", "Serica"; trasę z Fu-czou do Londynu pokonały w 99 dni; zwyciężył "Teaping" z przewagą 12 mi
czwartek, 29 czerwca 1865