TYP: a1

Uwaga na bom!

piątek, 27 lipca 2018
Monika Frenkiel

Nadchodzi kolejny wakacyjny weekend. Pewnie chętnie spędzimy go nad wodą, na przykład na żaglach. Warto jednak pamiętać, żeby zawsze zachowywać ostrożność podczas manewrów a także pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu się podczas wysokich temperatur.

Dlaczego o tym mówimy? Bo zasłabnięcia, urazy kończyn czy pogorszenie stanu zdrowia po wypadnięciu z łódki albo, uwaga, uderzeniu bomem to najczęstsze przyczyny wzywania wodnych zespołów ratownictwa medycznego na Mazurach. A jak podaje warmińsko-mazurski NFZ, do tej pory wodne karetki interweniowały blisko 150 razy.

Od początku lata nad bezpieczeństwem żeglarzy na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich całodobowo czuwa pięć wodnych zespołów ratownictwa medycznego zakontraktowanych przez Warmińsko-Mazurski OW NFZ. Wodne karetki stacjonują na jeziorach w Giżycku, Mikołajkach, Rynie, Iławie i Sztynorcie. Wodne zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy na jeziorach i w razie konieczności transportują pacjenta do wskazanego miejsca przy brzegu, gdzie osoba poszkodowana jest przekazywana załodze czekającej już tam karetki, a następnie przewożona do Izby Przyjęć lub Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.


Tylko w ubiegłym roku, w okresie od czerwca do września wodne kartki niosły pomoc w 220 przypadkach. Ratownicy na mazurskich jeziorach będą nieść pomoc do 30 września.


Numer ratunkowy nad wodą: 601 100 100

Tagi: karetka, pomoc, Mazury
TYP: a3
0 0
Komentarze