TYP: a1

Most obrotowy w Giżycku zostanie wyremontowany

czwartek, 14 marca 2019
Z mediów/PAP

Wyremontowany zostanie zabytkowy most obrotowy w Giżycku – poinformował o tym Zarząd Dróg Powiatowych w Giżycku, zarządzający obiektem. Prace maja się rozpocząć jesienią, po zakończeniu sezonu turystycznego.

Jak poinformował Grzegorz Moszczyński, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Giżycku, co kilka lat trzeba wymieniać drewniane deski górnego pokładu, po których przejeżdżają auta i poruszają się piesi. W tym roku jednak ma być też oczyszczona metalowa konstrukcja mostu i naprawiona przeciekająca sterówka.

Żeby nie utrudniać przemieszczania się pieszych po mieście, remont ruszy po oddaniu do użytku nowej kładki dla pieszych nad kanałem łuczańskim. W najbliższym czasie Zarząd Dróg Powiatowych w Giżycku przystąpi do wyłonienia wykonawcy remontu. Długi termin oczekiwania na rozpoczęcie robót ma pozwolić wykonawcy m.in. na zgromadzenie i przygotowanie odpowiedniej jakości drewna. Zabezpieczone już są też środki na remont mostu.

 

Most obrotowy nad kanałem łuczańskim jest jedną z największych atrakcji Giżycka. Zbudowany został w 1898 roku przez firmę Beuchelt & Co. Grünberg i.Schl. z Zielonej Góry po to, by zapewnić dojazd z miasta Loetzen (dawna nazwa Giżycka) do znajdującej się po zachodniej stronie kanału Twierdzy Boyen. Aby umożliwić przepłynięcie pod mostem należy go otworzyć ręcznie z,a pomocą kręcenia korbą. Całe przęsło mostowe obraca się w bok o 90 stopni i ustawia się równolegle do nabrzeża.


 

 

Tagi: most, Giżycko, kanał
TYP: a3
0 0
Komentarze
marigo.pl: Dobrze, dobrze- wreszcie remonty na szlaku Wielkich Jezior Mazur. Kanały wyglądają już dużo lepiej, niedługo ruszy remont śluzy Guzianka. Pozdrawiamy - www.marigo.pl
wtorek, 26 marca 2019, 10:06 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 7 December

Na jachcie "Geneve" zakończył rejs Michel Mermod; trasa prowadziła z Callao przez Filipiny, Cieśninę Malakka, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Dobrej Nadziei do Hyeres.
środa, 7 grudnia 1966
W Londynie zmarł William Bligh, kapitan żaglowca "Bounty" słynnego z rebelii załogi zakończonej wysadzeniem kapitana i jego zwolenników do szalupy.
niedziela, 7 grudnia 1817