TYP: a1

Lody na Dworcu

czwartek, 10 marca 2011
Przemek Pasek / Ja Wisła
Dworzec
Fot. Rafał Łapiński
Dworzec Wodny potrzebuje pomocy. Woda wdarła się do wnętrza barki lutową nocą. Siarczyste mrozy uniemożliwiały prowadzenie akcji ratunkowej. Teraz, wykorzystując ocieplenie i niski stan Wisły, wypompowaliśmy 300 ton wody z ładowni. Na dnie barki zalega pokruszony siekierami lód. Jest go zaledwie 15 ton. Żeby zlokalizować i zatamować przeciek, musimy wyrzucić cały lód za burtę. Potrzebujemy wielu gorących rąk do pomocy. Praca jest bardzo trudna. Po kostki w lodowatej wodzie, w ciemnej ładowni zimne kry ręcznie trzeba wyrzucać przez bulaje.


Spotykamy się w Porcie Praskim w najbliższą sobotę 12 marca o godzinie 9 (wejście od ulicy Zamoyskiego). Należy mieć kalosze, latarki i rękawiczki, ciepło będzie tylko herbacie w termosie. Kiedy odpada prawa ręka, nie opieraj się lewą o spróchniały reling. Będziemy działać aż słońce skryje się w pałatce kościuszkowca. Na deser balet lisów wokół policyjnego poduszkowca.

Dworzec wodny ma sto lat. Jest najstarszą barką przystaniową w Polsce. To absolutny unikat. Przetrwał dwie wojny światowe. Do lat siedemdziesiątych XX w. służył w żegludze, jako pływająca przystań dla statków parowych. Od 40 lat dogorywa w Porcie Praskim. W 2008 roku zatonął. Wówczas Fundacja Ja Wisła kupiła zatopiony wrak od szwedzkiego biznesmena, zaciągając na ten cel kredyt 80 000 zł. Na nasz wniosek barka została wpisana do rejestru zabytków Województwa Mazowieckiego. W lutym otrzymaliśmy dobrą wiadomość od Ministra Kultury. Minister pozytywnie ocenił nasz wniosek i zarezerwował 200 000 zł na pierwszy etap remontu barki. Środki te umożliwią rozpoczęcie prac w tym roku. Aktualnie szukamy wykonawcy rozbiórki drewnianej nadbudowy i remontu nitowanego kadłuba. Staramy się o dotację u Stołecznego Konserwatora Zabytków. Szukamy wsparcia u warszawskich przedsiębiorców. Po wyremontowaniu chcemy przeznaczyć 540 m2 powierzchni Dworca Wodnego na cele edukacyjne Muzeum Wisły. Chcemy aby jak dawniej znów służył żegludze, Wiśle i Warszawie. Pomóż nam uratować najstarszą barkę na Wiśle. Chwila ostatnia. Kup cegiełkę na remont barki, wpłać darowiznę, przekaż 1% na Ja Wisła, KRS: 0000 231916. Liczy się każdy grosik. Dworzec Wodny potrzebuje ich trzysta milionów.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972