TYP: a1

Kanał Śląski nową szansą na rozwój transportu rzecznego?

wtorek, 29 października 2019
Monika Frenkiel

W pierwszym kwartale przyszłego roku ma być gotowe studium uwarunkowań geologicznych i środowiskowych dla budowy Kanału Śląskiego łączącego Odrę z Wisłą. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało o coraz bardziej konkretnych planach nowego strategicznego projektu rządowego.  

 

Chodzi o 90-kilometrowy kanał, który ma połączyć Odrę z Wisłą i stworzyć alternatywną drogę transportową ze Śląska do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Rządowy projekt zakłada, że Kanał miałby przebiegać w sąsiedztwie Kuźni Raciborskiej, Rybnika, Żor, Tychów i Bierunia. Oprócz studiów uwarunkowań Ministerstwo przewidziało już dalszy wstępny harmonogram - na drugi kwartał opracowanie wstępnej koncepcji technicznej, a przed końcem roku 2020 zostaną oszacowane koszty budowy połączenia. Na razie mówi się o 11 mld złotych. 


Budowa Kanału Śląskiego to jeden z projektów strategicznych ujętych w rządowej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Inwestycja ma być powiązana z programem rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej i połączenia Odra–Dunaj–Łaba. Kanał przyczyniłby się lepszego wykorzystania wodnego transportu śródlądowego – na razie udział tego rodzaju transportu w całkowitym przewozie towarów w Polsce jest znikomy i staje się coraz mniejszy według ostatniego raportu GUS udział transportu śródlądowego w przewozach ładunków ogółem w latach 2000–2018 zmniejszył się z 0,8 proc. do 0,2 proc (dla przykładu w Niemczech wskaźnik ten wynosi 20 proc., a w Holandii 40 proc.) W samym 2019 r. przewozy ładunków w wodnym transporcie śródlądowym zmniejszyły się o 11,6 proc. – prawie trzy razy więcej niż w całym transporcie krajowym. Ze zobowiązań zawartych w tzw. białej księdze wobec Unii Europejskiej wynika, że do 2030 r. drogą wodną powinno odbywać się u nas aż 30 proc. transportu.


Warto też zaznaczyć, że wymagania stawiane drogom o znaczeniu międzynarodowym spełnia w Polsce niecałe 6 proc. rzek, choć Polska zajmuje piąte miejsce w Europie pod względem liczby dróg wodnych. 
Około miesiąca temu ruszyły konsultacje samorządowe w związku z budową kanału, które zakończyć się mają w przyszłym roku. 

Tagi: Kanał Śląski, transport, Odra
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 June

Zmarł Kazimierz Klimaszewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, zasłużony działacz żeglarski, współzałożyciel Klubu Morskiego PTTK "Bryza", był jego pierwszym komandorem.
wtorek, 4 czerwca 1974
Zakończenie pierwszych załogowych regat dookoła świata Whitbread. Regaty w klasyfikacji wygrał jacht "Sayula II" (kpt. Ramon Carlin), chociaż pierwszy na mecie był "Great Britain II" (kpt. Chay Blyth). W regatach uczestniczyły polskie jachty "Otago" (kpt.
wtorek, 4 czerwca 1974
Na rafie w odległości 38 Mm od Australii tonie "Batavia".
poniedziałek, 4 czerwca 1629