TYP: a1

Kanał Śląski nową szansą na rozwój transportu rzecznego?

wtorek, 29 października 2019
Monika Frenkiel

W pierwszym kwartale przyszłego roku ma być gotowe studium uwarunkowań geologicznych i środowiskowych dla budowy Kanału Śląskiego łączącego Odrę z Wisłą. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało o coraz bardziej konkretnych planach nowego strategicznego projektu rządowego.  

 

Chodzi o 90-kilometrowy kanał, który ma połączyć Odrę z Wisłą i stworzyć alternatywną drogę transportową ze Śląska do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Rządowy projekt zakłada, że Kanał miałby przebiegać w sąsiedztwie Kuźni Raciborskiej, Rybnika, Żor, Tychów i Bierunia. Oprócz studiów uwarunkowań Ministerstwo przewidziało już dalszy wstępny harmonogram - na drugi kwartał opracowanie wstępnej koncepcji technicznej, a przed końcem roku 2020 zostaną oszacowane koszty budowy połączenia. Na razie mówi się o 11 mld złotych. 


Budowa Kanału Śląskiego to jeden z projektów strategicznych ujętych w rządowej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Inwestycja ma być powiązana z programem rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej i połączenia Odra–Dunaj–Łaba. Kanał przyczyniłby się lepszego wykorzystania wodnego transportu śródlądowego – na razie udział tego rodzaju transportu w całkowitym przewozie towarów w Polsce jest znikomy i staje się coraz mniejszy według ostatniego raportu GUS udział transportu śródlądowego w przewozach ładunków ogółem w latach 2000–2018 zmniejszył się z 0,8 proc. do 0,2 proc (dla przykładu w Niemczech wskaźnik ten wynosi 20 proc., a w Holandii 40 proc.) W samym 2019 r. przewozy ładunków w wodnym transporcie śródlądowym zmniejszyły się o 11,6 proc. – prawie trzy razy więcej niż w całym transporcie krajowym. Ze zobowiązań zawartych w tzw. białej księdze wobec Unii Europejskiej wynika, że do 2030 r. drogą wodną powinno odbywać się u nas aż 30 proc. transportu.


Warto też zaznaczyć, że wymagania stawiane drogom o znaczeniu międzynarodowym spełnia w Polsce niecałe 6 proc. rzek, choć Polska zajmuje piąte miejsce w Europie pod względem liczby dróg wodnych. 
Około miesiąca temu ruszyły konsultacje samorządowe w związku z budową kanału, które zakończyć się mają w przyszłym roku. 

Tagi: Kanał Śląski, transport, Odra
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 August

Call of the Ocean rozpoczęty
sobota, 19 sierpnia 2017
Rozpoczęcie drugiego rejsu Henryka Jaskuły na "Darze Przemyśla"
niedziela, 19 sierpnia 1984
Na jachcie "Pacific" wyruszył z San Francisco Bernard Gilboy z zamiarem dotarcia samotnie do Australii; wycieńczonego żeglarza zdjęto z pokładu jachtu niedaleko australijskiej wyspy Bird, po przebyciu 6500 mil i po 164 dniach rejsu
sobota, 19 sierpnia 1882